Predikaat 'Kern met Pit' voor onze stichting In 2007 meldde de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray zich bij de KNHM met het project ter herdenking van de Indiëgangers uit Castenray en Klein Oirlo. Het project behelsde onder meer het plaatsen van een herinneringsmonument, het beschrijven van de lotgevallen van de Indiëgangers en het houden van een expositie over de strijd in Nederlands-Indië. Ook de basisschool werd bij het project betrokken. De leerlingen van groep 5 t/m 8 hielden zich een week lang bezig met het thema Nederlands-Indië, van de koloniale periode tot de zelfstandigheid van Indonesië. De heemkundegroep richtte in de school een expositie in en Castenrayse Indiëgangers kwamen in de groepen vertellen over hun periode in dat verre land. Op 6 oktober 2007 vond er in Castenray een grote herdenking plaats. De hoofdjury van de leefbaarheidswedstrijd 'Kem met Pit' beoordeelde het project en was onder de indruk van de goede organisatie. Het juryrapport vermeldt onder meer: "De stichting heeft een indrukwekkende hoeveelheid werk verricht. De hoofdjury vindt het een professioneel project dat aandacht vraagt voor een oorlog waaraan weinig aandacht besteed is. Het predikaat 'Kern met Pit is een bescheiden bijdrage aan deze waardering. Op woensdag 8 april jl. mochten we in het Gouvernement te Maastricht bij aanwezigheid van de Venrayse wethouder Elly van Dijck de oorkonde en de bijbehorende cheque in ontvangst nemen. De heemkundegroep is zeer vereerd met de toekenning van het predikaat, waarin we een extra stimulans zien om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het geldbedrag van 1000,- zal aangewend worden voor het project over de Hengstenassociatie Vooruitgang Venray-Horst-Sevenum e.o. Voor dit project ontbreken nog enkele duizenden euro's en de gewonnen geldprijs is dan ook meer dan welkom. In het Gouvernement hadden we een informatiestand over ons project opgebouwd. Jan Classens zorgde geheel pro deo voor het vervoer van de expositieborden en de standaards. Daarvoor onze zeer hartelijke dank! Ook dank aan al degenen die mee zijn geweest naar Maastricht. De leefbaarheidswedstrijd Kem met Pit is een tweejaarlijkse aangelegenheid. We hebben het project 'Herleving Historie Hengstenassociatie Vooruitgang' inmiddels ook aangemeld voor de volgende ronde van Kem met Pit. Komende zomer krijgen we de provinciale jury op bezoek en vervolgens horen we of ons project wordt toegelaten. Het project moet door ons uitgevoerd worden tussen 1 september 2009 en 31 augustus 2010. De uitvoering van ons project staat gepland op 3 en 4 oktober 2009. Mochten we worden toegelaten, dan zijn we wellicht de eersten die hun project realiseren. Informatieavond over de Diepeling Op woensdag 22 april organiseren we op verzoek van de firma Teunesen Zand en Grint BV in ons gemeenschapshuis De Wis een informatieavond over de voortgang van de ontgrinding aan de Diepeling. Er vinden daar binnenkort nieuwe ontwikkelingen plaats in verband met een uitbreiding aan de noordkant van het gebied. Daarvoor is in 2007 door de Provincie Limburg een vergunning afgegeven en de werkzaamheden in dat gedeelte (langs Roland) gaan binnenkort van start. Het programma op 22 april ziet er als volgt uit: 19.30 uur Ontvangst met koffie of thee. 19.40 uur Inleiding van de avond door Ivan Maes, woordvoerder van de "Werkgroep Omwonenden De Diepeling". 19.45 uur Presentatie van het uitbreidingsplan voor De Diepeling door de heer J. van de Mortel van Groenplanning. 20.15 uur Gemeentelijk standpunt inzake toekomstige bestemming van De Diepeling door Jos Kniest. 20.20 uur Gelegenheid tot stellen van vragen. 20.45 uur Pauze. 21.00 uur Foto-expositie over De Diepeling door het Heemkundig Genootschap Castenray. En verdere gelegenheid tot het stellen van vragen. 21.45 uur Dankwoord en sluiting. 11

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 11