Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 51 Horsterweg, waar tegenwoordig Ben en Rose van Eek wonen. Jong en oud trokken mee in de stoet van de woning naar de Casten ray se kerk. Op de foto zien we schoolhoofd Herman Vollehergh lopen naast de schoolkinderen, die eveneens deelden in de feestvreugde. Op de achtergrond de noodschoot van Castenray die in mei 1945 gebouwd werd op de speelplaats van het schoolgebouw uit 1922. Deze school aan de Horsterweg was tijdens de oorlog verwoest. De nieuwe school aan de huidige Matthiasstraat werd in 1950 in gebruik genomen. Wie herkent zich nog op de foto? Vooraan links is Hub Cleven en in het midden loopt Hub Strijbos. Kern met Pit Vandaag, woensdag 8 april, gaan we naar het Provinciehuis te Maastricht, waar we uit handen van gouverneur Leon Frissen het predikaat 'Kern met Pit' in ontvangst mogen nemen. Dit hebben we te danken aan de goede organisatie van de herdenking van de Indiëgangers uit Castenray en Klein Oirlo. Deze herdenking vond plaats op zaterdag 6 oktober 2007. Om 11.15 uur vertrekken we met een kleine groep voor het opbouwen van een stand in het Provinciehuis. De overigen vertrekken om 12.15 uur bij De Wis. Schenking Van Wim en Bertha Strijbos kregen we een prachtige foto van een trekpaard. De foto is op schildersdoek afgedrukt door kunstenaar Joop Wismans zaliger, die enkele jaren in Castenray heeft gewoond. Van Martien en Gerrie Duijkers kregen we een groot aantal bidprentjes en mochten we enkele oude foto's scannen. Allemaal zeer hartelijk bedankt! De Castenrayse Weersteen online De Castenrayse Weersteen is met onze instemming door het Team RVF Wanssum opgenomen in 'geocaching'. In de buurt van de weersteen is door Richard van Gestel (leraar aan de schoolcolleges in Venray, Horst en Deurne) een 'cache' verstopt. Dat is een heel klein kokertje met een opgerold papiertje, waarop je e.e.a. kunt invullen. De bedoeling is om met een gps-systeem via coördinaten de cache te vinden. Deze hobby wordt internationaal beoefend. Op internet httr>://w\vw.aeocachinu.com/seek/cache delails.aspx?guid= 1 c TO dc) 5 b - 7 a a 3 - 4 a d 7 - 8 9 0 1 -829a6edfe2d7 kan men de nodige informatie en ook de coördinaten vinden. De cache is op 2 april om 20.00 uur online gegaan en werd binnen een dag al twee keer gevonden. Met de opname in 'geocaching' is Castenray nog weer eens extra op de kaart gezet. Velen zullen op deze manier kennismaken met ons mooie dorpje. Het is niet onmogelijk dat nog meer objecten in ons dorp in aanmerking komen voor geocaching. Men kan dan een bepaalde route in Castenray afleggen. Dat heet 'multicaching'. Batist is heel fijn linnen en neteldoek is een weefsel van garen van de vezels van netelplanten. of een vrij los en fijn weefsel van een soort gebleekte katoen. Volgens Marie Gooren-Dinghs uit Castenray ging bij echte rouw ook dikwijls de muts af en de falie, de 'failie' of de 'foeël' op. Dit was een lange, zwarte omslagdoek van 3 tot VA meter lang en 1 meter breed. Deze draaide men om het hoofd, waarbij het gezicht nog maar nauwelijks vrij bleef. Men hield de doek, die tot over de knieën reikte, onder de kin vast. Sommige 'fallies' hadden aan de onderkant mooie franjes. De stof werd 'Franse mernas' genoemd, omdat deze waarschijnlijk uit Frankrijk afkomstig was. Het dragen van zo'n falie noemde men 'de zware rouw'. Vrouwen droegen deze falie drie tot zes weken na de begrafenis van hun naaste bloedverwanten, ouders of echtgenoot. Na deze periode werd nog één jaar en zes weken de witte muts met zwarte toer gedragen. Voor een broer of zus droegen de vrouwen zes maanden en drie weken rouw. Voor een oom of tante werd zes weken rouw gedragen. Bij zware of volle rouw droegen de vrouwen een rouwtoer met een voile en zwarte crêpe. Bij lichtere rouw hoorde een rouwtoer met zwarte bloemen, die gedragen werd bij een muts van witte tule. Voor heel lichte rouw was er een toer, die geheel gemaakt was van witte tule. Bij sommige 'vooruitstrevenden' werd de zwarte toer later vervangen door een zwarte hoed. 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 13