nectar uit de bloesem te zuigen en verspreiden daarbij de kleverige stuifmeel korrels die aan hun behaarde pootjes en lijf zijn blijven plakken. De bloemen worden bevrucht door de stuifmeelkorrels die op de bloemstamper achterblijven en dat wordt later voor ons weer smullen van de kersen, pruimenperziken, appels, peren, frambozen en ander fruit Vroeger stonden bij elke boerderij de weien vol met verschillende hoogstamfruitbomen. Tussen het gras bloeiden allerlei soorten bloemen en de varkens, koeien en paarden liepen vrij rond onder de fruitbomen. Landschappelijk een lust om te zien. Op een gegeven moment verstrekte de overheid subsidies om de bomen te rooien en de weien werden kaal en leeg. De veehouderij moest intensiever en grootschaliger. Landbouwgrond werd verkaveld, bemesting gebeurde met kunstmest en spuiten met allerlei gifstoffen voorkwam gewasschade door ziektes of insecten. De afwatering werd verbeterd door het uitdiepen en kanaliseren van beken. Houtwallen en bosjes werden opgeruimd en de meeste landbouwweggetjes werden geasfalteerd. Voor en na verdwenen de meeste gemengde bedrijven en kwamen er gemoderniseerde, grootschalige bedrijven en bio-industrie voor in de plaats. Volgens de overheid een noodzaak door de snelle bevolkingsgroei en om het voortbestaan van het agrarische bedrijf een kans te geven. Gelukkig hebben we nog oude foto 's, zodat we kunnen zien hoe bijzonderfraai het landschap er vroeger uitzag. De foto van vandaag is genomen achter de boerderij van Jan Rambags (1915-1989) aan de huidige Horsterweg. Het is er volop lente. Jan Rambags was getrouwd met Jes Vullings en hij kocht in 1952 de boerderij van zijn vader Hannes Rambags (1874-1959). Hij woonde en werkte er echter at eerder. Voorheen woonde hier de familie van Osch-Rambags, maar zij verhuisden naar een grotere boerderij (Janslust 2) in Heide die gepacht werd van de bekende familie Poels in Venray. Hannes Rambags verkocht de boerderij (G37a en later Horsterweg 29) aan zijn zoon Jan Rambags, omdat een andere zoon, Piet, het thuis bedrijf aan de Casten ray se Straat mocht overnemen. Piet (1909-1983) nam tevens de daar gevestigde hengstenhouderij voor koudbloedpaarden (trekpaarden) over. Gerrit (1913-1983), een andere zoon van Hannes, kreeg de nieuw gebouwde boerderij (G35c), waar nu Ben en Rose van Eek wonen. Hannes en zijn vrouw Hanna Rambags-Kuijpers (1876-1959) woonden tot hun dood in 1959 in bij Gerrit en Truuj Rambags-Cleven. Het gezin van Jan Rambags verliet in 1972 de boerderij in Castenray om te verhuizen naar een nieuwe woning in Well. De boerderij in Castenray werd in 1972 overgenomen door Geert en Ria Luykx-Maas uit Etten-Leur. Jan Rambags woonde tot zijn dood op 15 januari 1989 in Well. Zijn echtgenote Jes was ruim een jaar eerder overleden op 15 september 1987. Op de oude foto van de twee mannen op de tandem die het pand van de familie van Rhee voorbij fietsen (De Schans 4 maart 2009), kregen we een reactie van mevrouw Heidens, de echtgenote van Sef Heidens. Zij woont in een bejaardenwoning in Well. Mevrouw Heidens heeft gewoond in Castenray en is de moeder van onder meer Wim (van het Schoor). Ze werd geboren op 29 juli 1914 en wordt dus over enkele maanden liefst 95 jaar oud. Ze weet zeker dat de twee mannen op de tandem uit Oostrum kwamen. Voorop zit Sjang Hoex en achterop de tandem zit Edmond van de Venne. Deze laatste is in de oorlogsjaren verongelukt. De foto is waarschijnlijk gemaakt rond 1935. Volgens mevrouw Heidens kon je in die tijd een tandem huren bij Piet Hendriks in Venray. Het kostte 2 gulden 50 per dag. Niet weinig voor die tijd, maar het fietsen op een tandem was dan ook iets bijzonders. Ook mevrouw Heidens en haar man hadden wel eens een tandem gehuurd bij Hendriks. Ze kreeg ons dorpsblad De Schans van haar zoon Wim. Mevrouw Heidens, zeer bedankt voor de informatie en we hopen dat u nog vele jaren in goede gezondheid mag genieten van uw oude dag. Schenking Van Diny Classens kregen we twee paardenbeelden, waarvan één van een trekpaard. Verder een oude tondeuse, een pijp en tabaksdoos. Deze laatste waren eigendom van Sjang Classens. De objecten liggen in een vitrine in ons heemkundelokaal. De paardenbeelden worden geëxposeerd op 3 en 4 oktober in De Wis. Diny en tamilie Classens, zeer bedankt! 17

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 17