COMITÉ BUNDELING COLLECTES CASTENRA V WEET U HET NOG? Van 5 t/m 11 april is de WEEK VAN DE GOEDE DOELEN. Dit betekent één grote collecte in plaats van elf verschillende. Op woensdag I april zit er bij de Schans een enveloppe met begeleidende brief, een invullijstje en een blanco envelopje. Op het invullijstje kunt u aangeven wat u aan de verschillende fondsen en acties wilt schenken. U doet bij het ingevulde lijstje anoniem een contant bedrag in het kleine, witte envelopje dat u krijgt en dit wordt bij u thuis door iemand uit Castenray opgehaald. Dit kan gebeuren van zondag 5 april t/m woensdag 8 april. Bent u niet thuis, dan kunt u op donderdag 9 of vrijdag 10 april nog iemand verwachten. We vragen u er voor te zorgen dat het envelopje op zondag 5 april klaar ligt. Dit jaar nemen weer enkele goede doelen deel die sterk lokaal gericht zijn: Vastenactie Lourdesaetie Sinterkiaasactie Kerstactie Peuterspeelzaal De Vastenactie steunt dit jaar een aantal activiteiten in het bisdom Lodwar, in het Noordwesten van Kenia. Daar woont een herdersvolk, de Turkana. Voor hen vormde het houden van vee, kamelen, schapen en ezels de voornaamste bron van inkomsten, maar de toenemende armoede door langdurige droogteperioden heeft dit geleidelijk aan onmogelijk gemaakt. Ze trokken vanuit hun eigen gebied daarom naar grotere plaatsen bij de rivieren en het Turkanameer, maar de visvangst blijkt lang niet voldoende om iedereen te voeden. Ook is er onvoldoende veilig drinkwater. Ziekte, ondervoeding en kindersterfte zijn het gevolg. Er is geen industrie en vanwege het klimaat zijn er weinig mogelijkheden voor akker- en tuinbouw. Het bisdom van Lodwar in Kenia houdt zich al tientallen jaren bezig met uiteenlopende ontwikke lingsprogramma's op het gebied van educatie, werkverschaffing, voedsel- en watervoorzieningen en medische zorg. Het uiteindelijk doel daarvan is een vreedzame, gestructureerde samenleving die voldoende inkomsten en voedselbronnen biedt voor iedereen. Om dit te kunnen bereiken wordt de nadruk gelegd op scholing, maar ook de zorg voor watervoorzieningen, bevordering van gerechtig-heid en vrede, en versterking van de positie van de vrouw. Dit jaar vraagt het bisdom in het bijzonder uw aandacht voor de hulpprojecten ten behoeve van voorzieningen voor ouderen en slechtziende kinderen. Deze projecten zijn in nauwe samenwerking met de Turkana ontwikkeld. Een eerste project richt zich op de ouderen. Zij worden namelijk het hardst getroffen. Daarom is men gestart met het opzetten van mobiele klinieken, zodat ook zij medische verzorging kunnen krijgen. Ook worden er voor deze ouderen solide hutten gebouwd en worden reeds bestaande gerepareerd. Een tweede project richt zich op scholing. Van alle volwassenen in het Turkana-district is de helft analfabeet. De meeste vrouwen kunnen helemaal niet lezen of schrijven. Een derde van alle kinderen heeft geen toegang tot lager onderwijs. Maar heel weinig jongeren kunnen naar het middelbaar onderwijs. De ouders streven daarom naar betere onderwijsvoorzieningen in dit gebied. Ze hebben echter nauwelijks het geld om hun kinderen na de basisschool nog verder te laten leren. Het bisdom van Lodwar heeft daarom een fonds opgericht om geschikte leerlingen een studiebeurs te geven. Er is echter meer geld nodig. Het derde project richt zich op kinderen met een visuele handicap. Zij worden veelal verwaarloosd. Daarom is er in het zuiden van het district Lodwar een basisschool die speciale voorzieningen en lesmethoden heeft voor blinden en slechtzienden. Geld voor leerkrachten, maar ook praktische zaken zoals uniformen, muggennetten, stoelen en tafels zijn echter nodig. Ook hebben deze kinderen vervoer nodig voor het reizen van en naar schooi. Vaak zijn deze afstanden zo groot dat veel slechtziende kinderen helemaal niet in aanmerking kunnen komen voor scholing en veel van de leerlingen maken de opleiding niet af vanwege te hoge reiskosten. Eind januari is bisschop Wiertz op werkbezoek geweest in het bisdom lx>dwar en heeft de verschillende projecten bezocht. Vorig jaar is er via de vastenactie voor de tehuizen van Zr. Lemmens in Pakistan in het dekenaat Venray een bedrag van ruim 24.000 bijeengebracht. We hopen dit jaar op eenzelfde bedrag of meer voor de drie bovengenoemde projecten in Kenia. Uw bijdrage is hard nodig en komt via het missiebureau van het bisdom Roermond rechtstreeks ter beschikking van deze projecten. Volgende week krijgt u meer informatie over de overige acties. 14

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 14