Deze prachtige foto uit de oude doos is van 1911. We zien het gezin Rambags-Kuijpers met zeven kinderem. VJjltMarie (1903-1986); Moeder Han na (1876-1959) met op schoot Anneke (1911 2002); Jacob (1902-1979); Trap) (1905-1971); Plet (1909-1983); vader Hannes (1874-1959); Paul (1906-1975); Cato (1901-1976). Het gezin van Hannes Ramhags woonde op huisnummer G18 aan de Castenrayse Straat, waar tegenwoordig Wim Jeuken woont. De grootvader van Hannes, Hendrik Rambags, geboren op 24 december 1799, was getrouwd met Jacomina Tijssen. Zij bouwden langzaam maar zeker hun bezittingen op: een huis, een stal, een schuur, een bakhuis, een tuin, een boomgaard en zelfs een stuk moeras, wellicht in het Castenrayse Broek. Hendrik Rambags werd opgevolgd door zijn zoon Jacobus, geboren op 7 juni 1840. Deze trouwde met Maria Catharina de Ponti en samen kregen ze drie kinderen: Johannes Hubertus (Hannes), Carolina Huhertina en Gerardus Hubertus. Het gezin zette het landbouwbedrijf van vader Hendrik voort Op 6 januari 1896 overleed vader Jacobus en Johannes (Hannes), geboren op 16 oktober 1874was de aangewezen persoon om het boerenbedrijf aan de Castenrayse Straat over te nemenHij trouwde op 24 april 1900 met Johanna Kuijpers en het gezin kreeg twaalf kinderen, een aantal dat in die tijd niet ongewoon was. Het was voor alle gezinsleden hard werken, want ieder moest zijn of haar steentje aan het gezamenlijke inkomen bijdragen. Vader Hannes had een passie voor paarden en met name de sterke, zwaargebouwde paarden van het Belgische type spraken hem zeer aan. Rond 1900 bezat hij al de koudbloedhengst Mirax en in 1905 kocht hij de Belgische hengst BrillanL Met de nieuwe hengst ging Hannes Rambags de boer op en met de verworven dekgelden kon hij langzaam maar zeker zijn bedrijf uitbreiden. De laatste hengst die Hannes Rambags voor eigen rekening kocht, was Togo d'Elène. In 1914 verkocht hij deze hengst door aan de net opgerichte Hengstenassociatie Vooruitgang Venray-Horst-Sevenum e.o. Hannes - en later zijn zoon Piet- werd stalhouder van deze coöperatieve vereniging, die internationale faam verwierf en die van zeer groot economisch belang is geweest voor de boeren in Noord-Limburg. Op 3 en 4 oktober van dit jaar organiseert de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray een expositie in het gemeenschapshuis over de hengstenassociatie. Tevens zal op zaterdag 3 oktober een beeld worden onthuld dat aan de Vooruitgang en hun beroemdste hengst, Nico van Melo, herinnert. Ook zal dan een door Jan Strijbos geschreven boek over de hengstenassociatie en Nico van Melo verschijnen. Schenkingen Van pastoor Huub van Home en van Jan Martens kregen we een flinke donatie. De bijdrage van de pastoor is bedoeld voor de verlichting van het Matthiasmonument. Hiervoor is het geld nu vrijwel bij elkaar, zodat de verlichting binnenkort aangebracht kan worden. Mijnheer pastoor en Jan, zeer bedankt voor jullie financiële steun. Van Mia Duijkers-Wismans kregen we een groot aantal oude foto's om te scannen, waarvoor onze hartelijke dank. Eveneens dank aan Piet Arts, van wie we twee dvd's kregen: één van de millennium film 'Castenray Leeft!' en één van de verplaatsing van het Lucia, Johannes en Jozefkapelletje aan de Lollebeekweg. Van Mart Arts kregen we zes paardenbitten, twee kamassen, een rattenval, een oude tondeuse, een oude spuit, onderdelen van een neergestorte bommenwerper en een hamer en 'haarbolt', waarmee een zeis of zicht 'gehaard' werd. Mart, zeer bedankt! Bezoek College van Burgemeester en Wethouders Op dinsdag 19 mei brengt het voltallige college van burgemeester en wethouders een werkbezoek aan de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Het college wil zich tijdens een informeel bezoek graag op de hoogte stellen van onze activiteiten en toekomstplannen. We beginnen om 13.30 uur in de Dorpszaal, waar we d.m.v. een powerpointpresentatie een overzicht geven van de activiteiten in de afgelopen acht jaar. Ook blikken we vooruit via een meeijarenplan. Vervolgens bekijken we een aantal monumenten en brengen we een bezoek aan ons heemkunde lokaal 't Moëzehool. Aansluitend lopen we de wandelroute in de Castenrayse Vennen, waarbij we vertellen over dit prachtige natuurgebied. Rond 16.45 uur sluiten we afin de Dorpszaal. 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 15