Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 48 Twee mannen op een tandem fietsen voorbij het café van Bertje van Rhee, waar nu het Chinees restaurant gevestigd is. Voor het café staat een benzinepomp die Bertje exploiteerde. In die tijd kon je van alleen het cafébedrijf bij lange na niet leven en Bertje had daarnaast ook nog een bakkerij en kruidenierszaak. Verder verdiende hij nog iets bij met het maken van foto's die hij in het naast zijn woning gelegen atelier ontwikkelde. We hebben in ons archief verschillende originele foto's uit die periode met achterop een stempel, zoals hiernaast afgebeeld. Van de oude foto van vandaag ontbreekt verdere informatie. In welk jaar zou ze gemaakt kunnen zijn en wie zijn de mannen op de tandem? Weet u het antwoord, laat het ons dan even weten (tel. 571677 of jan.strijbos(a)hetnet.nl). Schenking Van Toon Vollebergh uit Helvoirt ontvingen we een financiële bijdrage, waarvoor we hem zeer hartelijk willen danken. Nu per 1 januari van dit jaar onze structurele gemeentelijke subsidie is komen te vervallen, is elke financiële ondersteuning in de vorm van een gift heel welkom. We hebben voor de komende jaren nog verschillende projecten die we graag willen verwezenlijken en daarvoor is nu eenmaal geld nodig. Van Mart Arts kregen we een aantal gebruiksvoorwerpen uit vroeger tijden, waarvoor eveneens onze hartelijke dank. De voorwerpen worden schoongemaakt en in het heemkundelokaal geëxposeerd. Lezing en expositie over het trekpaard In oktober van dit jaar hebben we een project over de voormalige Hengstenassociatie Vooruitgang Venray-Horst-Sevenum e.o. en hun beroemdste hengst Nico van Melo. Tijdens het onderzoek naar informatie over de hengstenassociatie zijn we in contact gekomen met onder meer Jos Peerlings uit Tilburg en paardenschilder Ton van der Weerden uit Someren. Deze laatste zal van 9 mei t/m 31 oktober dertig aquarellen en doeken van trekpaarden tentoonstellen in Streekmuseum De Locht te Melderslo. De officiële opening van deze expositie vindt plaats op zaterdag 9 mei om 15.00 uur in het museumrestaurant. Tijdens deze opening zal Jos Peerlings een lezing houden met als titel: Het Trekpaard is springlevend. De voordracht gaat over het trekpaard in deze tijd. Ingegaan wordt op een stukje historie, de fokkerij en de gebruiksmogelijkheden van het trekpaard. Bij deze lezing is elke (trek-)paardenliefhebber van harte welkom. Op zondag 10 mei kan men veel trekpaarden bewonderen in Melderslo en omgeving. Er wordt dan namelijk een tocht van ongeveer 25 km gereden met aangespannen trekpaarden en trekpaarden onder het zadel. Deze tocht voert voor een groot deel over onverharde wegen, maar ook door verschillende dorpskernen van de gemeente Horst aan de Maas. De start is vanaf 10.00 uur bij de Kasteelse Bossen. Rond het middaguur is er een stop bij De Locht en de finish is rond 16.00 uur weer bij de Kasteelse Bossen. Bij het museum rijdt die dag een Trekpaardentram. Aanmelden voor de officiële opening van de expositie en de lezing kan bij Museum De Locht tel.: 077-3987320 of e-mail: info@delocht.nl Aanmelden voor de tourtocht (uitsluitend trekpaarden) kan bij Jacqueline Rijk tel.: 06-17752635 of e-mail: KVTHLimburg@gmail.com Vóór de begrafenis kwamen de buurtgenoten bij elkaar met zo'n tien tot vijftien personen om de taken te verdelen. Men moest voor het huishouden zorgen en het vee nazien. Ook verrichtte men veldwerkzaamheden als ploegen, zaaien of dorsen met de dorsvlegel. De naaste buurvrouwen zorgden voor de koffie. Zolang de dode boven de aarde stond, werd er iedere dag bij de dode de rozenkrans gebeden. Ook zorgde de buurt dat de mensen een uitnodiging kregen voor de begrafenis. Degenen die veraf woonden, stuurde men een brief of kaart. Mensen uit Venray, Horst en omstreken bezocht men te voet of te paard. Pas later ging men ook per fiets. Dit rondgaan noemde men Tiekbidde'. Dat woord gebruikte men onder meer in Oirlo, Klein Oirlo en Castenray. Voor de verdeling van de verschillende taken werd dikwijls geloot, of 'toeke getrokken' (sprietje getrokken). Vooral het 'lijkbidden' was soms een vervelende taak, omdat men wel eens uren ver weg wonende familielpHe.n mnp.st

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 11