ié Is Stichting Heemkundig Genootschap Castenray De oude foto mm- Maandag 2 februari 2009: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag/zondag 3 en 4 oktober 2009: Project Hengstenassociatie en Nico van Melo. Boerengezegden 9 Mit de töp van de vingers an de dakgeut hange. (In een gevaarlijke situatie verkeren.) 9 Dat me mit 'n probleem nie tuse kan, is 't aergst wat kan bestaon, went um die van andere öp te losse, hit iederieën zoeë gedaon. 9 't Zuut nie uut as de kaerk högger is as d'n tore! (Het is geen gezicht als de vrouw groter is dan de man.) 9 Dat is nog uut d'n tied dat de bieëste spraeke kösse. (Dat is al heel oud.) 9 D'n düvel hit ien de Pieël ziene laeste stroont geschete! (Dat is een verlaten oord.) In de nacht van 31 januari/1 februari 1953 stuwden een noordwesterstorm en een springtij het Noordzeewater op naar een recordhoogte. Dit had rampzalige gevolgenwant in zuidwest Nederland waren in het deltagebied veel dijken te laag en braken door de waterdruk. Een vloedgolf overstroomde het land. Op sommige plaatsen stroomde het water zo hard de polders in dat dorpen in een half uur tijd twee tot drie meter onder water stonden. Bijna 1800 mensen lieten het leven en 72.000 mensen waren gedwongen hun huizen te verlaten. Ondersteund door de radio kwam een grote landelijke hulpactie op gang. Bij een geldinzamelingsactie werd een bedrag van liefst 138 miljoen gulden (62,62 miljoen euro) bij elkaar gebracht Vanuit de hele wereld werden hulpgoederen gestuurd, zelfs zoveel dat het Rode Kruis op een gegeven moment niet meer wist wat men er mee aan moest. Een deel werd verscheept naar andere rampgebieden en naar arme landen. Er was ook militaire hulp vanuit Frankrijk, België, Amerika, Duitsland en Engeland. Uiteraard 14 >ttcf)ting fjecmfcunStg 6enootscfia| Castcnray is W - j

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 14