Stichting Heemkundig Genootschap Castenray De oude foto Maandag 2 februari 2009: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag/zondag 3 en 4 oktober 2009: Project Hengstenassociatie en Nico van Melo. Boerengezegden Bij enne maanke lieert me heenke, bij enne smérlap lieert me steenke. Ge kunt baeter zand anén knöppe as 'n vrow verandere! 'n Zwaan hit zien vaere aevezógoëd nuuëdeg as enne korezejker. (Als je groot wilt doen, heb je ook een groot inkomen nodig.) Iemes zien zaleghejd gaeve. Iemand de waarheid vertellen.) As 't sneejt kloppe de engelkes de dekes uut. De winter is begonnen en de huizen worden behaaglijk verwarmd door de centrale verwarming. De aardgasbel onder het midden van Groningen rond de plaats Slochteren werd ontdekt op 29 mei 1959. Deze vondst leidde tot het besluit om heel Nederland op aardgas aan te sluiten. Je zet tegenwoordig de thermostaat op een bepaalde temperatuur en je hebt er geen omkijken meer naar. Dat was vroeger wel anders. Toen stookte men steenkool, want in 1901 werd beschikt dat de Staat in Zuid-Limburg kolenmijnen zou gaan ontginnen. Ouderen herinneren zich ongetwijfeld nog de staatsmijnen Wilhelmina, Emma, Hendrik en Maurits. Veel huizen hadden een kolenkelder of een andere opslagplaats voor de kolen. De kolenboer bracht de brandstof aan huis. In 1974 werden onder het kabinet Den Uyl de mijnen gesloten. Uit de staatsmijnen kwam het bedrijf DSM (Dutch State Mines) voort. Voor die tijd stookten de mensen 'schanse', turf of houtblokken. Ook na 1901 werd dat nog veel gestookt, omdat men steenkool te duur vond. Tegenwoordig hebben sommigen een houtkachel voor de gezelligheid, maar ook voor de anderewarmte. 6 'ticfjting fieemRunfctg <5enootscf}ap Cgstcnrgy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2009 | | pagina 6