Ons Heemkundig Genootschap wenst Mien Weijs-Willemse van harte proficiat met haar honderdste verjaardag! april 1985 op 79-jarige leeftijd overleden. Oma Weijs heeft 18 kleinkinderen en 17 achterklein kinderenwaarvan de jongste 3 maanden is. Op de foto de beide bruidsparen met getuigen op hun huwelijksdag. V.l.n.r.: Frans Weijs; Mien Weijs- Willemse; Sjang Reijnders, getrouwd met Drika Weijs; Sef Willemsegetrouwd met An Strijbos; Grad Willemsegetrouwd met Marie Janssen uit Deurne; Handrie Dinghs, getrouwd met Marie Weijs; Handrie Willemse; Bertha Willemse-Weijs. Sef Willemse en An Strijbos (Striebosse An) woonden op de boerderij aan de Roffert/Heesakker, waar later Baer Gooren met zijn gezin woonde. Na het overlijden van Sef ging An wonen in de dubbele woning tegenover het dorpspleinwaar nu Ben en Gert van der Sterren wonen. Vroeger stond daar de Boerderij van Jac Philipsen. Naast An woonden toen Jeu en Mien Houwen, die aan de Roffert een kippenslachterij hadden. Daar wonen nu Martien en Gerrie Duijkers met hun kinderen. Jeu en Mien Houwen verhuisden op latere leeftijd naar een bejaardenwoning in Horst. De SchSnsemaker We zijn heel blij dat weer een van onze ideeën gerealiseerd is. De Dorpsraad heeft gezorgd voor een prachtig beeld van een 'schansemaker' op het dorpsplein. Een geweldige aanwinst voor Castenray, dat in De Limburger zelfs al 'monumentendorp' werd genoemd. Ben van der Sterren noemde Castenray het mooiste dorp van de gemeente en dat is zeker niet onterecht. Ons dorp is er na de eeuwwisseling steeds fraaier op geworden en er is voor mensen van elders steeds meer te zien. Een prachtig gerestaureerde kerk, een mooi gerenoveerd en uitgebreid gemeenschapshuis, een sfeervol dorpsplein, een fraaie reconstructie van de dorpskern, een carnavalsbeeld bij De Wis, een beeld van Thei Büddiger, een mooie urnenmuur, een monument voor twee oorlogsslachtoffers, een H. Hartbeeld, een monument voor gedeporteerden, een Indiëmonument, een curieuze weersteen, een St. Matthias- monument, twee paneeltjes voor slachtoffers van neergestorte bommenwerpers, twee nieuwe wegkruisen, een jop-plek, twee mooi ingerichte speelveldjes en natuurlijk niet te vergeten ons heemkundelokaalWelk dorp van ons formaat kan hierop bogen? En dat allemaal in de laatste acht jaar. Veel objecten hebben een verwijzing naar onze dorpshistorie, hetgeen we uiteraard zeer toejuichen. Soms vraagt wel eens iemand, waar precies onze dorpsgrens ligt. Bij de Horsterweg vormt de brug over Lollebeek de grens met Horst. Dat is algemeen bekend. Maar waar ligt de grens met Leunen, Oirlo, Meerlo en Veulen nu exact? Het zou mooi zijn om bij de verschillende invalswegen op de dorpsgrens een mooi bord te zien met "Welkom ien Casele" en daaronder een slogan, bijvoorbeeld "Dörp mit schans" ("Dörp mit pit" is al niet meer origineel) en eventueel een afbeelding van een 'schans'. Er is een oud gezegde: 'Dén het génne schans te wénneg", hetgeen betekent: "Die persoon heeft een goed verstand". Met deze wetenschap zou de slogan voor ons dorp dubbel toepasselijk zijn. Misschien een volgend project voor de Dorpsraad? Wij bieden bij deze onze hulp aan. Excursie in 't Broek Recentelijk verzorgden we voor een Castenrayse vriendengroep een excursie in 't Broek. Om 10.00 uur kwam de groep bij elkaar in 't Moêzehool, dat uitgebreid bezichtigd werd. Vervolgens gingen we met achttien personen op pad, ieder met een knapzak. De ochtendnevel maakte al snel plaats voor een weldadig zonnetje en halverwege de route werd er gepicknickt bij de grote kikkerpoel. Verschillende leden van de groep waren al jarenlang niet meer en sommigen zelfs nog nooit in 't Broek geweest. Het was voor de meesten een aangename ervaring. Jammer, dat de Schotse Hooglanders zich blijkbaar diep in het broekbos hadden teruggetrokken, maar dat is ook weer een goede reden om zeker nog eens terug te gaan. We hebben de route verlengd met een wandeling langs de Lollebeek van de stuw tot de A73. Vervolgens liepen we langs het talud van de A73 naar het speelveldje bij de school, waar we om 13.10 uur arriveerden en waar de frisdrank klaar stond. Al met al ook voor ons een mooie excursie, die naar onze inschatting bij de groep zeer in de smaak viel. De donatie van de vriendengroep aan onze stichting was in elk geval buiten verwachting hoog en daarvoor onze hartelijke dank! 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 13