Zwetsen in de Kroeg Van 11 t/m 19 oktober vindt voor de vijfde keer de Week van de Geschiedenis plaats. Het is het grootste historische evenement van Nederland. Elk jaar organiseren honderden instellingen speciale activiteiten rond een wisselend thema. Dit jaar is dat 'Verhalen van Nederland'. Ons land telt natuurlijk duizenden prachtige verhalen. Ze zijn verbonden aan personen, dorpen, steden, landschappen of objecten. Het zijn deze 'plaatsen van herinnering' die de geschiedenis zichtbaar maken, maar de verhalen er omheen wekken het verleden pas echt tot leven. Neem bijvoorbeeld het Indiëmonument op ons dorpsplein. We weten waar het aan herinnert, maar de verhalen van ooggetuigen, van betrokkenen, maken die tijdsperiode levend. Samen met het boek, waarin de verhalen van Castenrayse Indiëgangers zijn vastgelegd, toont het ons een stuk geschiedenis, waar we ons nu heel veel bij kunnen voorstellen. Zo zijn er verhalen van ver weg, maar ook tal van verhalen van dichtbij. Het vertellen van een verhaal is de meest elementaire vorm van geschiedenisoverievering. Toen de mensen nog niet konden lezen en schrijven, werden verhalen van generatie op generatie overgeleverd. En ook in Castenray zijn er een heleboel verhalen. Een aantal daarvan is op zaterdag 11 oktober van 14.00-17.00 uur te beluisteren in café De Köster. Wij doen namelijk ook mee met de activiteit 'Zwetsen in de Kroeg'. Deze activiteit is bedacht en uitgewerkt door: Juul de Bont (BiblioNu); Jan Engels (Gemeentearchief); Maria van Dorst (Museum 't Freulekeshuus); Peter Teeuwen en Jan Strijbos (Historisch Platform Venray). Uit meer dan zeshonderd landelijke activiteiten is 'Zwetsen in de Kroeg' genomineerd voor de Week van de Geschiedenisprijs, bestaande uit een cheque van 5000,-, een tweedaagse workshop en een bronzen beeld. Er zijn tien genomineerden. Naast Venray zijn het projecten uit Amersfoort, Leeuwarden, Ouwerkerk, Utrecht, Den Haag (2x), Rotterdam, Mierden en Groningen. Deelnemende kroegen in Venray zijn: Het Podium; Lion d'Or; In den Engel; 't Upke; De Pieëlhaas; De Rooijerie; Plein 14; De Zwaan; De Artiest; De Klokkenluider; De Uitmarkt. En verder Café De Terp in Oirlo en Café De Köster in Castenray. In Venray hebben de verhalen in elk café een specifiek thema, zoals: Vastelaovend, artiesten, uitgaan, psychiatrie, e.a. In Oirlo en Castenray is het thema Dorpsverhalen en daar kan van alles onder vallen: jeugd, school, kerk, boerenleven, uitgaan, carnaval, verenigingen, schaatsen in 't Broek, huishouden, oorlog, kleding, kattenkwaad, enz., enz. We beginnen op zaterdag 11 oktober om 14.00 uur met koffie/thee en cake of appelgebak. Vervolgens een kort openingswoordje en een stukje muziek van Lea Hoeijmakers. Daarna kan er 'gezwetst' worden. Lea speelt regelmatig op de achtergrond een deuntje om de gezelligheid te verhogen. Ook kan er een vertelpauze ingelast worden, waarbij meegezongen mag worden. De bedoeling is dat de middag heel ongedwongen verloopt en dat er interessante, smeuïge, ontroerende, spannende en grappige verhalen verteld worden. Iedereen mag komen luisteren, aanschuiven en meepraten of zo maar aanwezig zijn om de sfeer te proeven. Om er verzekerd van te zijn dat er voldoende verhalenvertellers in het café zijn, hebben we 21 personen uitgenodigd die in vier groepen aan een tafel zitten. De groepen zijn als volgt ingedeeld: 1Noor Jacobs-Rambags; Mia Reijnders-Weijs; Toos Reijnders-Willemssen; Truus Tacken- Jenniskens; Mia Vollenberg-Kemmelings; Nel Wismans-Strijbos. 2. Sjeng Cox; Wim Jeuken; Piet Kuijpers; Hay Philipsen; Lei Philipsen. 3. Mart Baltussen; Wim Classens; Toon Kuijpers; Pierre Strijbos; Jae Vennekens. 4. Hay Seijkens; Gerrit Strijbos; Wim Strijbos; Jan Tacken; Mart Wismans. Deze personen kunnen thuis al enkele verhalen voorbereiden. Mogelijk dat halverwege nieuwe groepen geformeerd worden. Dat laten we afhangen van de voortgang van de vertellingen en van de vertellers zelf. Wil je bij een verhaal attributen meenemen, dan kan dat, maar ze moeten wel op tafel kunnen. Breng gerust je partner, familie, vrienden en bekenden mee. Iedereen is welkom en mag zijn of haar verhaal vertellen. Peter en Carla, Lea en de vertellers willen we alvast hartelijk danken voor hun medewerking. 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 13