Op bovenstaande foto v.l.n.r. de volgende acteurs: Mia Rutten als VeronicaTies Dinghs als Petrus; Annie Lenssen als Martha; Jac Hesen als beul; Leo Büddiger als Simon van Cyrene; Thijs Arts als Jezus; Toon Dinghs als beul; Gerrit Cremers als apostel; Jos Wismans als Johannes; Nel Kuijpers als Maria; Agny Classens als Maria Magdalena. Een aantal acteurs is op de foto niet zichtbaar. Geheel links loopt deken Harrie Smeets mee in de stoet INZEGENING WEGKRU1S De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray heeft op de kruising Tunnelweg/Roffert een memoriekruis geplaatst. Dit wegkruis moet blijvend herinneren aan 75 Jaar Parochie en aan het Jaar van het Religieus Erfgoed. In tegenstelling tot het wegkruis aan de Lollebeekweg betreft het hier geen herplaatsing van een wegkruis. Wel is de locatie waar het kruis komt te staan een historische plek. Onder de oude eik stond jarenlang tijdens de jaarlijkse sacramentsprocessie een rustaltaar. Verder was de Roffert vroeger de Kleine Lijkweg. Overledenen uit de buurt werden via deze weg naar het kerkhof in Oirlo vervoerd. Castenray kreeg pas in 1929 het recht om op een eigen kerkhof te begraven. De oude eik geeft tevens de grens aan van de vroegere gemeente Oirlo met de gemeente Venray. Om deze grens af te bakenen, heeft Oirlonaar Piet Martens zaliger ooit drie witte ringen om de stam van de eik geschilderd. Het kruis komt van de zolder boven de garage van de pastorie. Wellicht heeft het vroeger op het kerkhof gestaan. Het corpus is een kopie van het houten corpus dat voorheen aan het kruis op de hoek Castenrayseweg/Klein Oirlo hing. Dit houten corpus staat nu op het priesterkoor in onze kerk. De kopie werd enkele jaren voor de viering van 50 Jaar Parochie gemaakt door kunstenares Emely Gossens-van Bragt. Een aantal jaren geleden is de Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray begonnen met het vervangen van de kruisbeelden. Er kwamen overal kruisbeelden van kunsthars te hangen. Deze waren door het harde materiaal veel vandalismebestendiger. Het kruisbeeld van Emely Gossens werd bij het heemkundig genootschap afgeleverd en wordt nu dus weer in gebruik genomen. Jan Weijs heeft het zwaar beschadigde kruis helemaal opgeknapt en ook het kruisbeeld kreeg van hem weer een mooie kleur. Dagenlang is hij bezig geweest om er iets prachtigs van te maken en mede dankzij hem wordt de betreffende locatie een markant religieus punt, een herinnering aan een belangrijke gebeurtenis en een monument van vroegere volksdevotie. Jan, zeer bedankt voor de vele, vele uren die je hier geheel pro deo aan besteed hebt! Op zaterdag 4 oktober zal pastoor Huub van Home in een korte ceremonie het wegkruis inzegenen. Deze datum is bewust gekozen, omdat het de feestdag is van St. Franciscus. Mijnheer pastoor zal voorafgaand aan de inzegening vertellen welke bijzondere relatie er is tussen deze heilige en de kruisdood van Jezus Christus. Het programma ziet er als volgt uit: 18.00 uur: Vertrek te voet vanaf de kerk naar de hoek Tunnelweg/Roffert. Voorop drie misdienaars met het kruis en daarachter de kinderen van het Kinderkoor Cajeko. Vervolgens mijnheer pastoor met een misdienaar met het wijwater. We hopen dat heel veel kinderen en volwassenen meelopen. Helaas kan de fanfare ons, vanwege een groot aantal afmeldingen, niet heen en terug begeleiden met een processiemars. 18.15 uur: Inleiding door Jan Strijbos, heemkundevoorzitter. Zang van Cajeko. Inleiding door mijnheer pastoor en inzegening van het wegkruis. Muziek fanfaregroepje. Bloemenhulde. Zang van Cajeko. Toespraak van Koos Swinkels, voorzitter Stichting Kruisen en Kapellen Venray Muziek fanfaregroepje. Dankwoord en afsluiting. 18.55 uur: Vertrek naar de kerk, waar vervolgens een gezinsmis plaatsvindt. Het zou heel fijn zijn, wanneer alle kinderen die meegaan een dierenknuffel en een bloemetje uit de eigen tuin zouden meenemen. De knuffel wordt voor aanvang van de ceremonie bij het kruis gelegd en aan het slot weer meegenomen. Het bloemetje wordt tijdens de bloemenhulde bij het wegkruis gezet of gelegd. 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 15