Rechts de in 1922 gebouwde rectoraatswoning. In 1933/1934 werd de kapel verbouwd en kreeg Castenray een kerk met een hoge toren. Viering 75 Jaar Parochie Castenray De afgelopen maanden hebben we in uitstekende samenwerking met het kerkbestuur onze plannen voor de viering van 75 Jaar Parochie uitgebreid besproken en uitgewerkt. Een groots opgezette expositie in het gemeenschapshuis maakt deel uit van de feestelijkheden. Deze vindt plaats op zaterdag 6 september van 16.00 - 21.00 uur en op zondag 7 september van 13.00 - 17.00 uur. Het thema is: Geloofsbeleving in Beeld. Op 6 september wordt van 16.00-19.00 uur tevens de kerk opengesteld, kan de toren beklommen en kunnen de gewelven bekeken worden. In 2004 is bij het restauratieproject de houten loopbrug boven de gewelven nog opgeknapt en voorzien van een leuning. Ook het uurwerkmechanisme op een van de torenverdiepingen is het bezichtigen meer dan waard. Organist Piet Kuijpers geeft uitleg over het orgel dat bij de wederopbouw van de kerk in 1949 op het oksaal geplaatst is. Onlangs kreeg hij nog een exclusieve rondleiding bij orgelbouwer Verschueren uit Heythuizen die ook het Castenrayse orgel heeft opgebouwd. Met een aantal foto's zal Piet zijn toelichting verluchtigen. Het accent van de feestelijkheden ligt op zondag 7 september. Om 11.00 uur begint een plechtige H. Mis die gecelebreerd wordt door mgr. Wiertz, bisschop van Roermond, in concelebratie met deken Smeets, pastoor Huub van Home en pater Humberto uit Mozambique. Deze laatste is geboren in Castenray als zoon van Sjang Kuijpers, vroeger kapper, organist en dirigent in het dorp. Pater Humberto viert momenteel zijn vakantie in ons land en door een medische behandeling aan zijn ogen heeft hij zijn verblijf noodgedwongen met een maand moeten verlengen. Dat stelt hem echter wel in staat deel te nemen aan de viering van het parochiefeest. De H. Mis wordt feestelijk opgeluisterd door het in 1964 opgerichte koor Schola Cantorum van het Ward-lnstituut in Roermond. Dit gregoriaanse koor staat sinds 1979 onder de eminente leiding van Louis Krekelberg. Maar ook het Castenrayse Kerkelijk Zangkoor en het Dameskoor, beide onder leiding van dirigent Joop Simons, dragen tijdens de H. Mis bij aan de feestelijke, muzikale opluistering. Aansluitend aan de H. Mis van 11.00 uur zal bij de kerk op initiatief van de Stichting Heemkundig Genootschap een tegeltableau van St. Matthias, de patroonheilige van Castenray, door pastoor van Home onthuld en door bisschop Wiertz ingezegend worden. Het tableau is gemaakt door kunstenaar Hans Verschoor uit Bakkeveen (Fr.). Het bouwwerkje, waarin het tegeltableau vervat is, is opgebouwd door enkele Castenrayse vrijwilligers. Aan de ceremonie bij de kerk zal ook de Fanfare Dorpskiank haar medewerking verlenen. Daarna is er in gemeenschapshuis De Wis koffie en vlaai en kan tevens de expositie bezichtigd worden. Tal van foto's en voorwerpen worden in het gemeenschapshuis tentoongesteld. Daaronder ook de maquette van onze kerk. Deze werd bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de parochie gemaakt door oud-parochiaan Wim Duijkers, Bijna duizend uren besteedde hij aan het uiterst minutieus aan de hand van foto's en tekeningen nabouwen van zowel het exterieur als het interieur. Bijzonder is dat het dak en de gewelven eraf kunnen. Daardoor krijg je een inkijk in de kerk zelf, waar zelfs de beelden op de sokkels niet ontbreken. In het gemeenschapshuis zal ook een door Jan Strijbos samengesteld boekje over de verwoesting en de wederopbouw van de Castenrayse kerk in de jaren 1944 tot 1949 voor slechts 5,- te koop worden aangeboden. Het boekje bevat tal van foto's en informatie over de naoorlogse periode tot 1949. Maandenlang hebben we intensief gewerkt aan de voorbereidi ng van het parochiefeest. De organisatie heeft een flinke aanslag gepleegd op onze kas en we hopen dan ook dat Castenray massaal zal uitlopen om het feest in de kerk en in De Wis mee te vieren. We mogen met zijn allen trots zijn op onze kerk en ons dorp. Wanneer u een gift wilt overmaken om een bijdrage te leveren aan de kosten van het parochiejubileum, dan kan dit op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Heemkunde Castenray. Alvast zeer bedankt voor uw donatie. We willen iedereen die de toren gaat beklimmen er op wijzen dat dit geheel op eigen risico geschiedt. Beklimming en orgelbezichtiging gebeuren bij inschrijving ter plekke. Een groep bestaat uit maximaal 10 personen en er is begeleiding in de kerk en in de toren. 11

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 11