U komt toch ook naar de lezing? Vanavond om 20.00 uur in ons gemeenschapshuis De Wis. Lezing in De Wis Vanavond, woensdag 14 mei, houdt Gérard Lucassen uit Geijsteren vanaf 20.00 uur een buitengewoon interessante lezing in ons gemeenschapshuis De Wis. Al jarenlang maakt de heer Lucassen een studie van streektoponiemen. Dat zijn oude benamingen voor percelen, wegen, straten, boerderijen e.d. Duizenden namen van bouw-, hooi- en weilanden, alsmede de namen van boerderijen, wegen, wateren en bijv. grenspalen behoren inmiddels tot zijn domein. Samen kunnen zij de geschiedenis van het landschap vertellen, waar vroeger akkers, boerderijen en wegen mede het karakter van onze streek bepaalden. De lezing van vanavond gaat over zulke oude namen in Castenray. Aan de hand van een powerpointpresentatie vertelt de heer Lucassen bij een hele serie prachtige, oude foto's die het ons heemkundig genootschap in de loop van de jaren verzameld heeft. Ons heemkundelid Hay Strijbos heeft in samenwerking met Gérard Lucassen een selectie gemaakt uit het uitgebreide fotoarchief van de heemkunde en de prachtige illustraties geven een goed beeld van Castenray rond 1900. Met name de veelal verdwenen, oude boerderijen spreken zeer aan. Met de opkomst van de mechanisatie zijn veel van deze rustieke boerderijen vervangen door moderne agrarische bedrijven, maar door het beeldmateriaal weten we gelukkig nog hoe ze er hebben uitgezien. Met de ruilverkaveling in 1969 ontstond een totaal ander landschap. Oude houtwallen en veldwegen verdwenen, de Lollebeek werd gekanaliseerd en kleine bosjes werden gerooid. Door het gebruik van kunstmest en sproeimiddelen verdwenen ook veel veldbloemen, die vroeger zoveel kleur gaven aan de wegbermen, de weilanden en de akkerranden. Deze veldbloemen werden vroeger veel geplukt in de tijd van de sacramentsprocessie. Van de bloemen werden op straat fraaie perken gemaakt, waarover de pastoor met het Allerheiligste mocht lopen. In de lezing van Gérard Lucassen proeven we weer iets van die oude sfeer. Namen ais de Versen, de Wüst, V Spekven, de Vliegert, V Sümes, de Roffert, de Kleine Roffert, de Wieneriet, 'i Moëzehool, D 'n Dol, de Stinoven, 't Klötje, enz. worden tijdens de powerpointpresentatie belicht. Wat is de oorspronkelijke betekenis van deze namen? Oude boerderijnamen als Kiespenninghof Wienenhof/Lomshof Vensplats, Op de Klef/Op de Berg, de Valkenberg, Landschrijvershof/Smitldershof, Hagemanshofdennenhof, Heuvelmansplats, Marissenhof en diverse andere passeren de revue. Het gebeurde vroeger veel dat rijke stadsmensen hun geld belegden in boerderijen. Zo komt de naam Kiespenninghof van de 16e eeuwse Venlose schout Kiespenning. Waar lagen of liggen al deze boerderijen? Op 14 mei wordt daarop een antwoord gegeven. Ook zal de heer Lucassen vertellen over Klein Oirlo en de relatie tot de edelen van Wittenhorst; over 't Casels Broek, waar eertijds turf gestoken werd, maar waar ook smokkelaarspaden doorheen liepen; over de Lijkweg, de weg waarover vroeger de overledenen naar Venray gebracht werden; over de tol boerderij en en de galgen die op Castenrays grondgebied waren opgericht. Kortom, een schat aan historische namen, gebeurtenissen, oude gebruiken en verdwenen rituelen zullen worden toegelicht. Dikwijls 'vergeten' namen, of namen waarvan we de betekenis niet meer weten, maken de eigen Castenrayse geschiedenis weer zichtbaar en geven soms zelfs kijk op onze vroegmiddeleeuwse nederzettingsgeschiedenis. Tijdens de lezing worden de toehoorders meegenomen op een buitengewoon boeiende tocht langs buurschappen, woeste gronden, beekdalen, bruggen, hoogtes en houtwallen in Castenray. De lezing is niet alleen voor ouderen interessant, maar ook voor jongeren, die deze unieke gelegenheid kunnen aangrijpen, om meer te weten te komen over de grond, waarop ze zijn geboren en het heem, waarin ze zijn opgegroeid. Ook voor hen blijft het een boeiend gegeven zich te realiseren, dat ons heem door de eeuwen heen door onze voorouders met hun oude tradities is vorm gegeven. Een uiterst interessant cultuurlandschap, waarvan het silhouet bepaald werd en nog enigszins wordt door de kerk, veldkruisen, kapellen, boerderijen en prachtige vergezichten. Het is daarom dat het Castenrayse Heemkundig Genootschap jong en oud van harte uitnodigt voor deze gratis toegankelijke dialezing op woensdag 14 mei om 20.00 uur in De Wis. 9

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 9