Stichting Heemkundig Genootschap Castenray De oude foto Maandag 7 april: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 14 mei: Dialezing door Gérard Lucassen in De Wis. Aanvang 20.00 uur. Verdere informatie volgt. Zaterdag/zondag 6 en 7 september: Expositie in De Wis in het kader van 75 Jaar Parochie en het Jaar van het Religieus Erfgoed. Verdere informatie volgt. Boerengezegden 9 Water is water, mar wien ruürt de snater! 9 Wie öngenöd kumt, mot önbedaankt weggaon! 9 De oeëre ien de nek trekke. (Iets weten, maar het niet vertellen.) 9 Da's enne richtegen oeëgendiender! (Hij praat anderen altijd naar de mond.) 9 Umdat ik zörg vur de goddeleke wiënd, kan ik bij pestoeër ien de pap schiete. Zo ontspannen kon het boerenbedrijf vroeger zijn. De afstand van de boer tot zijn dieren was heel klein. Grootschaligheid en mestproblemen kende men nog niet. De gemengde boerenbedrijf]es waren gering van omvang; in de wei graasden hooguit tien tot vijftien koeien. Het was wel hard werken voor de boeren, omdat vrijwel alles met de hand moest gebeuren, maar men deed het met liefde. En men nam ruimschoots de tijd voor contacten met buurtgenoten en familie. Kleine coöperaties gaven de boeren de garantie voor de afzet van hun producten. Na de Tweede Wereldoorlog kwam er een omslag. De arbeidskosten stegen veel sneller dan de prijs van de producten. De arbeidsproductiviteit moest drastisch omhoog en de overheid ging zich met steeds meer zaken bemoeien. Onderzoek, voorlichting en onderwijs werden in ruime mate ingezet. Produceren, intensiveren, rationaliseren en specialiseren werd het parool. De Nederlandse landbouw 12 ticfjting fjecmfcun5tg 6enootsc6ö: Costeurav

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 12