Terugblik over het jaar 2007 en vooruitblik op 2008. Dit is de eerste Schans van het nieuwe jaar en we willen hierin kort terugblikken op onze activiteiten in het afgelopen jaar. De wekelijkse publicaties vormen een wezenlijk onderdeel van onze activiteiten, omdat een van de doelstellingen van onze stichting het vergaren en overbrengen van historische kennis over ons dorp is. Het is telkens weer een hele klus, maar we doen dit nu al vanaf de oprichting in maart 2001 en het is een goede manier om een en ander ook digitaal vast te leggen. We streven er naar om elk jaar een bijzondere activiteit te organiseren. Dit kan zijn het organiseren van een grote expositie, of bijvoorbeeld het plaatsen van gedenktekens of kunstwerken die herinneren aan een historisch feit uit het Castenrayse verleden. Het hoogtepunt in het afgelopen jaar was zonder twijfel de Indiëherdenking op zaterdag 6 oktober. De uitgave van een boek, een expositie en de onthulling en inzegening van een herdenkingsmonu ment vormden drie belangrijke onderdelen van de herdenking. Verdere activiteiten in 2007 waren onder meer: 12 januari: Uitgave boekje over Patronaat/gemeenschapshuis De Wis. 3 mei: Bijdrage aan Venrays Verleden 3 met historische beschrijving van 'De toer'. 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh met als thema de Tweede Wereldoorlog. Onderhoud aan de monumenten en veldkruisen. 14 mei: Plaatsing van de 'Castenrayse Weersteen'. 21 juni: Onderhoud aan de wandelroute in de Castenrayse Vennen. 24 juni: Informatiestand bij de creativiteitsmarkt tijdens de Castenrayse Bierfeesten. 20 juli: Informatiefilm over 'schanse maken' opgenomen. 24 augustus: Excursie naar het museum van Wiel Nabben in Tienray. 12 t/m 30 september: Expositie over de Tweede Wereldoorlog in de basisschool. 1 t/m 5 oktober: Expositie over de Indiëgangers in de basisschool. 16 en 19 oktober: Excursie met leerlingen Dendron College e.a. naar de Castenrayse Vennen. 2 november: Deelname aan de website Rooynet. 12 december: Powerpointpresentatie bij de Kerstavond van de KBO. 15 december: Foto- en filmmiddag Indiëgangers. 20 december: Expositie b.g.v. de heropening van de gerenoveerde basisschool. 27 december: Bevestiging bord met liedtekst van Wiel Vullings bij de weersteen. In het voorjaar van 2008 hopen we ons nieuwe onderkomen aan de Lollebeekweg in gebruik te kunnen nemen. Het gebouw ondergaat momenteel een grondige opknapbeurt. Het begint er al heel mooi uit te zien. In het gebouw staat een grote kast die zich uitstekend leent voor het opslaan van archiefstukken. Verder is er in de hal ruimte om tenminste één vitrine te plaatsen, waarin we een aantal voorwerpen kunnen uitstallen. We krijgen op termijn beslist goede mogelijkheden om ons historisch materiaal op een overzichtelijke wijze op te slaan. Verder willen we de samenwerking met de basisschool intensiveren en gaan we bekijken op welke manier we een samenwerking met de KBO gestalte kunnen geven. We denken daarbij aan foto- kijkmiddagen (plakboeken), diavoorstellingen en thema-praatmiddagen (school, oorlog, boerenleven, enz.) In het kader van het 75 jarig bestaansfeest van onze parochie willen we als Stichting Heemkundig Genootschap Castenray op eigen initiatief en in samenwerking met het Kerkbestuur invulling geven aan de organisatie van enkele activiteiten die in de lijn van onze stichting liggen. We denken daarbij aan: Een permanent aandenken in de vorm van een kapelletje met een tegeltableau of reliëf van Sint Matthias, de patroonheilige van onze parochie. Het organiseren van de expositie Devotionele uitingen binnen de katholieke kerk in De Wis. De uitgave van een fotoboek over de kerk. Tijdens een bespreking met het Kerkbestuur zal bekeken worden welke ideeën concreet worden uitgevoerd. Heeft iemand nog een goed idee, dan vernemen we dat graag. (Tel.: 571677 of e-mail: jan.strijbos@hetnet.nl). 7

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 7