Castenrayse Orde van Verdienste voor Piet Kuijpers Het kon niet uitblijven dat ook Piet Kuijpers zou worden opgenomen in de rij van personen die werden onderscheiden met de Castenrayse Orde van Verdienste 'De Beste Knuppel'. En dit jaar is het dan zover. Voor zijn vele verdiensten voor de Castenrayse gemeenschap krijgt Piet Kuijpers op carnavalsmaandag deze prestigieuze onderscheiding uitgereikt. Traditiegetrouw zal dit gebeuren door Prins Carnaval die in het Castenrayse gemeenschapshuis De Wis om precies 21.11 uur de bijbehorende versierselen zal opspelden en de oorkonde zal overhandigen. Al bijna 25 jaar wordt de Castenrayse Orde van Verdienste op initiatief van carnavalsvereniging De Schanseknuppels toegekend aan personen of organisaties die zich op buitengewone wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de Castenrayse dorpsgemeenschap. Bij de voordracht en de verkiezing van De Beste Knuppel zijn een aantal Castenrayse verenigingen betrokken die in nauwe samenwerking met de carnavalsvereniging tot een afgewogen keuze komen. De Schanseknuppels tekenen al vanaf 1984 voor de organisatie op carnavalsmaandag. Na het officiële gedeelte volgt er een receptie voor de gedecoreerde met aansluitend 'Het Beste Knuppelbal'. Telkenmale is de uitreiking van de Orde van Verdienste op carnavalsmaandag een drukbezocht en gezellig gebeuren, waarbij familie, vrienden, kennissen, verenigingen en tal van inwoners acte de présence geven. Piet Kuijpers, 61 jaar oud, geboren en getogen in Castenray, is een telg uit de bekende Kuijpersfamilie die zich bekwaamde in koorzang en orgelmuziek. Piet's vader, Tinus, was behalve koster ook dirigent en voorzanger in de Castenrayse parochiekerk. Ook de ooms van Piet, Handrie, Sjang en Jac, waren zeer verdienstelijke koordirigenten en organisten. Het was dan ook niet vreemd dat Piet in hun voetsporen zou treden. Al vanaf zijn achtste jaar kreeg hij privé-les bij onder meer Jan Kuijpers, dirigent van Venlona en Martin Kooien, organist van de Venlose Martinuskerk. Op 14-jarige leeftijd werd Piet benoemd tot organist in Veulen. Twaalf jaar lang toog hij elke week per fiets en later met de brommer naar dit Venrayse kerkdorp. In 1972 werd hij aangesteld als kerkorganist in Castenray en dat is hij heden ten dage nog steeds. Daarnaast is hij ook al tien jaar lang organist in de kerk van Wanssum en is hij in dezelfde plaats ook nog dirigent van het Koor van Ouderen. Zo maar een dagje uit in het weekend is er voor Piet buiten de zomervakantie dan ook niet bij. Zijn kennis van muziek kwam in Castenray al vele malen goed van pas. Zo was Piet Kuijpers jarenlang vaste begeleider van het Castenrayse kinderkoor Cajeko en schreef en arrangeerde hij muziek voor de zittingsavonden van de carnavalsvereniging en later voor de 50+ zittingen. Ook bracht hij met vrienden een aantal sketches op de planken en zelfs vertelde hij zijn grappen in de buutton. Van 1977 tot 1981 was Piet bestuurslid van de Castenrayse Fanfare Dorpsklank. Van 1960 tot 1969 acteerde hij bij toneelgroep Vondel, bij welke vereniging hij sinds 2002 regisseur is. Het was dan ook logisch dat hij in 2005 door de heemkundegroep van Castenray gevraagd werd om de regie te voeren van de 'Levende Kruisweg' bij de herplaatsing van een veldkruis aan de Lollebeekweg. Het werd mede door zijn toedoen een eclatant succes en het gebeuren haalde zelfs de landelijke tv als item in het programma Hart van Nederland. In zijn jonge jaren vond Piet naast de muziek zijn ontspanning bij de Jonge Boeren en later ook bij handboogschutterij De Batavieren en bij voetbalvereniging SV Castenray. De handboogschutterij, waarvan Piet enkele jaren lid was, had haar domicilie in het café van zijn vader. In 1972 ging het 14

Castenrays dorpsblad De Schans | 2008 | | pagina 14