De oude foto Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 9 Stichting Heemkundig Genootschap Castenray 20 Donderdag 20 december: Expositie bij heropening basisschool De Stek van 18.00-20.00 uur. Dinsdag 8 januari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 21 januari: Lezing LGOG in Zaal Het Trefpunt Beukenrode. Boerengezegden 0 Ennen alden aap hoefde niks mer te lieëre. (Oudere mensen hoeft men niets meer te leren.) 0 Bij pestoeër gón biechte en bij d'n düvel de abselusie gón hale. (Van de regen in de drup komen.) 0 "Aege volk trekt", zaej d'n boer en hij kuste zienen os. 0 Daor viendt 'n bliënd vaerke ok ennen aekel. (Een dom persoon zegt ook eens een wijs woord.) 0 Wielders zien wel moj, mar de aende legge de ejjer. (Mooi praten heeft geen zin; de prestatie telt.) Boerderij van de familie Geerets aan de Lollebeekweg. De boerenvrouwen gebruikten het fijne vlees voor het maken van droog- worst en van het minder fijne vlees werd braadworst gemaakt. Bij deze laatste worst mocht wel wat vet gemengd worden. Daarnaast werden nog bloedworst, leverworst en balkenbrij bereid. Het vet werd gesmolten en als 'kaoje(kaantjes) op de boterham gesmeerd. Ook smeerde men wel zacht, wit vet op het brood en strooide daar wat suiker overheen. Het was in die tijd een ware vetpot. De braadworst werd in een Keulse pot ingezouten. Spek en hammen werden in een kuip met grof k zout ingezouten en na drie weken werden ze er weer uitgehaald en in de schouw of op de zolder opgehangen. Ook de droogworst hing men in de schouw om te laten drogen. Rond 1920 werd een aanvang gemaakt met het steriliseren. Braadworst en karbonade werden in een glas geweckt. Dit gebeurde ook met tuinbonen, staakbonen, erwten en worteltjes. Op deze manier werden ook appelmoes, peren, kersen, pruimen en perziken gesteriliseerd. Sinds 1950 worden veel producten ingevroren. Op 26 juli is het naamfeest van St. Anna. Zij was de moeder van Maria en is net als Brigida, die in Castenray vereerd werd, een boerenheilige. In het Venrayse is haar verering altijd groot geweest, getuige de vijf oude veldkapellen die aan haar zijn toegewijd. In Oirlo staat een Annakapel komende van Castenray net binnen de komgrens. St. Anna is de patrones van alle moeders en aanstaande moeders. Verder is ze beschermheilige van het huwelijk en doet ze voorspraak voor kinderloze I§tfcf5ti^6c«mRun6ig 6enootscf)aj Itastcnrgy (f&w

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 20