vreemd genoeg vooral als kerstman. 'Vadertje Kerst' zeggen ze, als ze het over hem hebben. In Demre staat op een plein een groot beeld van de kerstman op een hoge sokkel. Toen St. Nicolaas in het jaar 342 stierf, groeide Myra uit tot een plaats, waar heel veel pelgrims kwamen. In 1087 werd Myra door vijandelijke troepen belegerd en brachten zeelieden de beenderen van St. Nicolaas in veiligheid door ze te begraven in Bari in Italië. Op dat moment waren de Spanjaarden de baas in Bari en zo komt het dat wij denken dat Sinterklaas uit Spanje komt. Door de tochten van de zeelieden werden de verhalen over St. Nicolaas door heel Europa verspreid en rond 1350 werd in ons land al op een enkele plaats het Sinterklaasfeest gevierd. Ook werden er kerken Het beeld in Demre bij de Nicolaaskerk., waar Sinterklaas is afgebeeld als kerstman en kindervriend. Tegenwoordig is Sinterklaas eind november en begin december in onze samenleving niet meer weg te denken. In een onlangs gehouden enquête gaven de Nederlanders aan het Sinterklaasfeest de belangrijkste nationale feestdag te vinden. Ook in Castenray wordt het feest gelukkig nog steeds gevierd met op een zondag een intocht in het dorp en later een bezoek aan de basisschool. In 1970 schrapte het Vaticaan St. Nicolaas van de lijst met officiële heiligen, maar de kinderharten kloppen er niet minder verwachtingsvol door. Op zaterdag 15 december vertonen we in gemeenschapshuis De Wis foto's en film van de Indiëherdenking. De Indiëgangers of familie krijgen een cd-rom en dvd aangeboden, evenals een door kunstenares Marianne Hoedemakers samengesteld boekje. Tijdens de middag is iedereen welkom. Een mooie gelegenheid voor degenen die bij de Indiëherdenking op 6 oktober j.l. verhinderd waren. De middag duurt van 14.00 uur tot uiterlijk 16.00 uur. Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 7 De drie dagen voor Hemelvaart waren de Kruisdagen. Er werden dan 's morgens vroeg processies gehouden naar de velden met de gewassen ter ere van Jezus Christus. Tijdens de processies werd gebeden en men hoopte daarbij dat Jezus bij zijn Hemelvaart de gebeden mee zou nemen. Men hoopte op Zijn voorspraak bij God de Vader. Het gebruik stamt uit de vroege middeleeuwen en werd in onze streek pas in de zestiger jaren van de vorige eeuw afgeschaft. In Venray kende men op Hemelvaartsdag het dauwtrappen. Rond 1900 trokken oude boeren in alle vroegte hun klompen uit om op blote voeten door het bedauwde gras te lopen. Men geloofde dat de hemelvaartsdauw een wonderbare kracht bezat. Of dit gebruik ook in Castenray bestond, is ons niet bekend. Op zaterdag werd er om elk huis 'gekaerd en gegrieseld', geveegd en geharkt. Binnen werd de plavuizenvloer van de keuken geschrobd, 's Morgens werd er kort stro of wit zand over de vloer gestrooid om ze tot de zondagmorgen mooi te houden. Na de vroegmis, als het vee verzorgd was werd de keuken mooi schoongeveegd. Soms werden in de 'baeste kamermet wit zand figuren op de vloer gemaakt. In 't Cassels Broek trof men na het verwijderen van de turf in de petgaten dat fijne zand aan. Juni-Juli Juni was de hooimaand. De mannen maaiden het gras met de zeis op 'gezwadden(stroken). Met de riek werden deze gebroken. Als het gras droog genoeg was, dan werd het van de dijken in 'oppers(hopen) geplaatst, of naar de 'schelft' (hooizolder) gebracht. In latere tijd werd het hooi op 'ruiters' (piramidevormig houten droogrek) gezet. Dit deed men ook met rode klaver. Na het hooien was er veel werk te doen in de moestuin. Bovendien moesten de bieten worden 'gegaejd' (gewied) en gedund en tussen de 'stekrübe(knolrapen) werd geschoffeld. Daarna volgde de oogst, bestaande uit maaien, binden en 'aren lezen('aren zeumerearen die bleven liggen van het veld oprapen). gewijd aan de heilige. Foto- en filmmiddag 24

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 24