We hebben gelukkig al meteen in de vacante bestuursplek kunnen voorzien. Riek Weijs van de Lollebeekweg is bereid gevonden onze gelederen per 6 november 2007 te komen versterken. Ze heeft de eerste bestuursvergadering al bijgewoond en we zien in haar een uitstekende vervangster van Koos Kleeven. Riek heeft namelijk altijd al veel interesse gehad in het verleden. Riek, we hopen datje veel plezier zult beleven aan jouw lidmaatschap. Koos Kleeven ontvangt een presentje voor haar Riek Weijs wordt verwelkomd als nieuw inzet voor het heemkundig genootschap. bestuurslid van onze stichting. Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 4 April Op 1 april werden de meid of de knecht nog wel eens beetgenomen door de baas of zijn vrouw, althans wanneer die daar plezier in hadden. Het personeel werd dan naar de buren of naar familieleden gestuurd om dingen die niet bestonden te halen. Zoals bijvoorbeeld een glazen ploegschaar, een porseleinen strijkijzer, klompenzaad, een nagelzift (spijkerzeef) of dat soort dingen. Ze werden dan soms van hot naar haar gestuurd. Dit was een oud gezegde, zoals er vele waren. Bijvoorbeeld: 'Op 1 april maakt men alle gekken wijs wat men wil'. Als een voerman met paard en kar reed (men noemde dat 'varen'), dan werd het paard meestal door middel van leidsels gestuurd. 'Haarwas links en 'hotwas rechts. 'Juuwas stilstaan en bij 'vortmoest het paard vooruit. Van iemand die niet zo goed bij zijn hoofd was, werd gezegd: "Die kent nog geen hot voor haar. Op 4 april was het Sint Isidorus. 'Op Isidoorke hagelslag, zeven dagen duren mag In april en bij goed weer al in maart begonnen de boeren met hun werkzaamheden op het land. Er werd geploegd voor verschillende gewassen, zoals haver, mangelwortelen (voederbieten), gele wortelen en aardappelen. Rogge was reeds in oktober gezaaid. Bij open weer kon dit zelfs nog tot in december. Enkele weerspreuken waren: 'Epril mót an mej de aore levere. 'Epril waerm, mej nat, juni nat, vuile de schuur en ok 't vat. De zondag voor Pasen noemt men Palmzondag. In de kerk werden tijdens de H. Mis de palmtakjes (takjes van de buxusstruik) gezegend en na afloop van de kerkdienst mocht iedereen een aantal takjes meenemen. Thuis werden deze gewijde palmtakjes achter het kruis of achter het wijwaterbakje gestoken. De palmtakjes moesten de woning en haar bewoners behoeden voor allerlei onheil. Wanneer het flink onweerde, werden bij sommige mensen, behalve dat men de rozenkrans bad en kaarsen ontstak, enkele gewijde palmtakjes verbrand. Bij boerderijen werden ook palmtakjes in de stal en de schuur tussen de balken gestoken. Dit ter voorkoming van blikseminslag en veeziekten. Voor een goede oogst werden op de vier hoeken van een akker palmtakjes in de grond gestoken. De week voor Pasen heet de Goede Week. De woensdag in de Goede Week werd vroeger 'Schortelwoensdag', ofSchorseldag' genoemd, wat afgeleid is van 'schorsen': tot Pasen werd gestopt met het luiden van de klokken. 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 15