Vijf Venraynaren zijn gevraagd hieraan mee te werken, te weten: de wethouders Mathieu Emonts en Hans Theunissen; Ton Teeuwen, voormalig fractieleidster van het CDA; Sjef Raedts, voormalig directeur van Coninxhof en Jan Strijbos. Zij nemen samen met een of twee klasgenoten plaats in de schoolbanken om te vertellen over hun lagere schooltijd. Tussentijds worden er films en interviews vertoond, waarin ouderen uit Venray vertellen over hun schooltijd. De avond is het startschot in Venray van de campagne 'Nederland Leest', georganiseerd door de Stichting CPNB in samenwerking met de bibliotheken in Nederland. Degenen die deze avond in de Venrayse bibliotheek wilen bijwonen, zijn van harte welkom. Uitreiking 't Silveren Swaentje Op zaterdag 27 oktober a.s. wordt Jan Strijbos onderscheiden met het 't Silveren Swaentje. Dit is een onderscheiding voor personen die zich inzetten voor het culturele leven in Venray. De onderscheiding werd ingesteld in 1996 in Hotel De Zwaan, vandaar de naam. Het eerste 'Swaentje' was in dat jaar voor Liesbeth Lucassen van de Omroep Venray. Achtereenvolgens werd 't Silveren Swaentje in de jaren daarna uitgereikt aan: 1997 Jan Houben van het Peelmuseum in Ysselsteyn; 1998 Veldeke Venray; 1999 Harrie Vriens, kunsthistoricus uit Well; 2000 Karei Janssen uit Venray; 2001 Gerrit Reintjes uit Veulen (Hij schreef onder meer het boek 'Toew 't Vaöle schrowde"); 2002 Twan van Els uit Venray; 2003 Koos Swinkels uit Venray; 2004 Toon den Brok uit Venray; 2005 Door omstandigheden geen uitreiking; 2006 Fred Welschen uit Venray. De uitreiking op 27 oktober vindt plaats in Hotel De Zwaan aan de Grote Markt te Venray. Aanvang 20.00 uur. Het zou heel fijn zijn, wanneer ook mensen uit Castenray aanwezig zouden zijn. Iedereen is welkom. Indiëmonument Op de website www.oorlogsmonnmenten.nl kunt u binnenkort enige informatie met foto's aantreffen over het Indiëmonument. Op de website is reeds informatie te vinden over de oorlogspaneeltjes voor de slachtoffers van de neergestorte vliegtuigen in WOU, van het monument op het kerkhof en van het monument voor de gedeporteerden. Van dit laatste monument kunt u ook uitgebreide informatie vinden op de website www.kerkrazzia.nl. Daar vindt u ook de verhalen van de Castenrayse gedeporteerden. Rooynet De presentatie van de website Rooynet staat gepland voor vrijdag 2 november a.s. Om 15.00 staan enkele workshops gepland, waarna om 17.00 uur de officiële presentatie plaatsvindt. Nadere bijzonderheden volgen. Excursies Namens het heemkundig genootschap verzorgt Jan Strijbos in de Castenrayse Vennen enkele excursies voor HAV03-leerlingen van het Dendroncollege. Op dinsdag 16 oktober komt een eerste groep van 24 leerlingen aan bod van 09.00-11.00 uur en op vrijdag 19 oktober komen er twee groepen van elk 30 leerlingen van 08.30-10.00 uur en van 10.15-12.00 uur. Onder de leerlingen bevinden zich ook leerlingen uit Duitsland en Polen, zodat de voertaal Engels zal zijn. De excursies vinden plaats in het kader van een scholenuitwisselingsprogramma. Kerstavond KBO Voor woensdag 12 december is onze medewerking gevraagd bij de kerstavond van de KBO. Henk Dinghs en Jan Strijbos zullen een powerpointpresentatie verzorgen van de Castenrayse Vennen. Zowel de historie van het gebied als de huidige situatie worden daarbij belicht. Expositie Op donderdag 20 december werken we door middel van een foto-expositie mee aan de heropening van basisschool De Stek. Hebt u nog een leuke, oude schoolfoto, dan willen we deze graag lenen om te scannen. Tel. 571677. Wilt u het werk van onze stichting steunen, dan kan dat door overmaking van een donatie op rekening 12.81.37.517 t.n.v. Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Wij danken u bij voorbaat zeer voor uw bijdrage. 26

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 26