gesneuvelde Gerrit Arts en elf rode voor de overigen. Daarna lazen drie kinderen zelfgemaakte gedichten voor, waarna de ontwerpster van het monument, de kunstenares Marianne Hoedemaekers, uitleg gaf over haar ontwerp. Ze had gekozen voor de vorm van een obelisk, omdat deze van oudsher al gebruikt wordt om belangrijke feiten uit de geschiedenis op af te beelden. De obelisk, waarop ook de namen van de Indiëgangers vermeld zijn, heeft tussen de top en de rest een lege ruimte, die enerzijds de leegte symboliseert die de Indiëgangers na hun vertrek achterlieten en anderzijds is het voor degenen die weg zijn geweest een moeilijke periode om over te praten. Het liefst zouden de Indiëgangers die periode als een lege ruimte in hun hoofd zien, een periode waar men niet meer aan wil denken. Het bovenstuk van de obelisk wordt gedragen door drie roestvrijstalen staven en is verder verfraaid met diverse reliëfafbeeldingen. Veel lof was er voor de vrijwilligers van de Stichting Kruisen en Kapellen die in hun Venrayse atelier met groot vakmanschap van het model een mal gemaakt hadden en het geheel in beton gegoten hadden. Daarna was het de beurt aan pastoor te Boekhorst om Gods zegen te vra-gen over het monument en over allen aan wie het moet herinneren. De inzegening van het monument door pastoor te Boek horst Foto: Hay Strijbos Er volgden mooie toespraken van de voorzitter van de Castenrayse Dorps raad, Louis Vroemen en van wethouder Patrick van der Broeck van de gemeente Venray. Na de toespraken werden door de Heemkunde, de Dorpsraad, de KB O en een aantal aanwezigen bloemen gelegd bij het monument en toen volgde een van de meest indrukwekkende momenten van deze herdenkingsdag. Uit respect voor alle tienduizenden Indiëgangers en voor allen die in Indië gevallen zijn, werd door de honderden aanwezigen een minuut stilte in acht genomen, waarna trompettist Caro Versteegen de Last Post blies. Met een dankwoord cn het zingen van 't Cassels Lied werd de herdenkingsceremonie officieel afgesloten. Velen maakten daarna nog gebruik om in het gemeenschapshuis na te praten en de expositie te bezichtigen. Op het grote scherm werden tal van foto's geprojecteerd van het basisschoolproject en van de totstandkoming van het Indiëmonument. Ons dorp mag met recht trots zijn op de wijze, waarop de Indiëgangers uit Castenray en Klein Oirlo op deze dag eer betoond werden. Nogmaals willen we allen die bijgedragen hebben aan het welslagen van deze herdenking zeer hartelijk danken. Een grote pluim verdienen daarbij zeker ook degenen die in De Wis geholpen hebben met de vlaai en de broodjes, met het serveren, met het opruimen van het serviesgoed en met het klaar zetten van de tafels en stoelen tijdens de kerkdienst. Zeer bedankt, allemaal! Samen zijn we in ons dorp tot veel in staat, zo is eens te meer gebleken. -

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 14