Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Zaterdag 6 oktober: Herdenking strijd in Nederlands-Indië vanaf 14.00 uur in De Wis. Dinsdag 6 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 26 november: Vergadering Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 u Boerengezegden 9 Fluitende denne, kraejende henne, brullende koewe, zien zaelde goeje. 9 't Waer en d'n doeëd zien vur iederieën geliek, of ge now aerm ziet of riek. 9 Van enne muggescheet ennen doonderslag make! 9 Zó vet as enne moetwörm! 9 Goej dinger kriede mar meundjesmaot gegaeve. De oude foto Ook vandaag twee foto 's van onze Indiëgangers, Links Ger Martens als lid van de MP, de Militaire Politie. Ger woont in Horst en is 79 jaar. Rechts een foto van marinier Gerrit Arts (zittend rechts) met zijn kameraden. Gerrit sneuvelde op 11 april 1949 op het eiland Java. Hij werd slechts 21 jaar. Sjaak van Osch reageerde op de foto van vorige week van het pand Jakobs. 11 De foto van Thei Jacobs roept toch weer oorlogsherinneringen op. Op de linkergevel van café, annex dorpswinkel, kan men een licht rechthoekig vlak zien. Dit was het bordes van de elektrische molen van molenaar Wim Michels uit Oirlo. Pal naast de Boerenbond moest hij het opnemen tegen de Boerenbond wat geen makkelijke positie was.Wellicht zijn in de oude notulenboeken van de LLTB Castenray nog meer gegevens te vinden hoe men voor de oorlog omging met deze concurrenten. In de maand oktober 1944 wordt Jan van Osch, zoon van Lowie van Osch en Cato Rambaghs, door de Duitsers gedwongen met kar en paard naar het dorp te varen om daar foerage levensmiddelen) op te halen voor de soldaten die gelegerd waren bij Keizers, Ltjens, van Osch en Tielen boerderijen aan de weg naar Leunen. Dit bevel werd gegeven tijdens het invallen van de duisternis terwijl deze weg onder artillerievuur lag. Toen Jan met kar en paard op weg toog naar het dorp waren we doodsbang dat we hem niet meer zouden terug zien. Jan heeft het dorp bereikt maar dat kwam op dat moment onder vuur te liggen. Jan wist niets beters te doen dan onder het bordes van Michels molen te kruipen en zo min mogelijk gevaar te lopen geraakt te worden door de venijnige granaatscherven. Toen het weer even rustig was is hij weer ttcljtmg fjecmfiunötg fcenootscfja: CasUnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 11