Permanente Make Up: Huidverbeterinq Wilma Weijmans Puttenweg 114 5813 BD Ysselsteyn tel 0478 579639 Cadeaupakketten streekproducten Dat pakt altijd goed uit! goede zaken. Ook gingen veel inwoners uit Castenray zure haring halen bij kruidenier van Rhee of bij kruidenier Jakobs. Kruidenier van Rhee had een klein winkeltje in het pand waar nu het Chinees- Indisch restaurant is. In het pand was ook nog een café en een bakkerij. Daarnaast was het tevens de woning van de familie van Rhee. Thei en Gon Jakobs hadden een kruidenierswinkel en ook een café. Tevens runde Thei een boerenbedrijf. Het pand stond op de plaats waar nu het dorpsplein is. Kinderen mochten in de vasten niet snoepen. Snoepjes die men kreeg bij de kruidenier, wanneer er boodschappen gedaan werden, gingen in een vastentrommeltje. Soms werd er wel eens stiekem een snoepje uit het trommeltje gehaald. Vlug werd er even op gesabbeld, waarna het in het trommeltje werd teruggelegd. Op zondagen mocht er iets uit het trommeltje gehaald worden en pas met Pasen mocht de trommel leeg gesnoept worden. Op 19 maart werd op de Smakt het feest van St. Jozef gevierd. Velen gingen op die dag naar de Smakt, vooral jongeren. Ze baden er om een goede levensgezel of-gezellin te krijgen. Ook heden trekken nog velen ter bedevaart naar 'de Smakt'. In de vasten was elke vorm van vrijage verboden, maar in de Smakt vonden de jongeren een gelegenheid om elkaar toch te treffen. Wanneer men als verloofd stel naar de Smakt ging, dan werd bij thuiskomst gevraagd 'of Sint Jozef geknikt had.' Op die wijze vroeg men of hij zijn goedkeuring had gegeven om te trouwen. Men noemde Smakt wel eens de 'vrólliemernt', maar zo erg was het nu ook weer niet. Twee weken voor Pasen werden ten teken van rouw alle kruisbeelden in de kerk met een paarse doek bedekt. In Venray was heel vroeger op die zondag, die men daar 'Passie-Rooj' noemde, een jaarmarkt bij het klooster bij de Paterskerk. Eerst ging men naar de kerk en vervolgens naar de markt en naar de cafés, waar gedanst en gefeest werd. Heesweg 9, Meerlo 0478 69 72 71 Blijvende eyeliner, wenkbrauwen of lipliner Maak een afspraak voor vrijblijvend Informatief gesprek met huidadvies 24

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 24