Indiëmonument De fundering voor het monument is uitgegraven en er is reeds beton gestort. We danken Mart Marcellis, Ger Peeters en Gerrit Strijbos voor hun hulp. Ger Weijs zal de beklinkering rond het monument voor zijn rekening nemen. Betonzand werd beschikbaar gesteld door de Fa. Teunissen en zes zakken cement en tachtig Portugese keitjes zijn een schenking van Kusters Steenhandel in Heide. We danken ook hen zeer voor hun bijdrage aan ons project. Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 2 Februari De tweede februari was het Maria Lichtmis. De kerkdiensten waren als op een gewone zondag. Op deze dag werden de kaarsen gewijd. Als iemand graag een waskaars wilde hebben, dan kon men zo'n kaars voor 40 cent bestellen. Maria Lichtmis is de herdenking van de Opdracht van de Heer in de Tempel en het zuiveringsoffer van Maria. Volgens de Joodse wet moest een vrouw die een kindje gekregen had, veertig dagen na de bevalling een reinigingsoffer in de tempel brengen. Meestal offerde men een lam of twee jonge duiven. De kerk plaatste dit feest in de plaats van het Romeinse feest ter ere van Ceres, die haar dochter Prosperpina de hele nacht op Sicilië met fakkels zocht. Op veel plaatsen ontaardden de feesten in verkwisting en baldadigheid. Ceres werd aanbeden als de moeder der goden; Maria als de moeder der christenen. Op Maria Lichtmis werden in de kerk de kaarsen gewijd, die men thuis gebruikte tegen onweer, bij een bevalling, bij de toediening van het H.Oliesel en tijdens de kerstnacht. Na de wijding volgde in de kerk de kaarsenprocessie, 's Middags na het Lof werd de Blasiuszegen om te behoeden tegen keelziekten gegeven. De priester gaf de zegen door de gekruiste kaarsen tegen de hals van de gelovigen te houden en sprak een gebed uit. Twee uitdrukkingen herinneren aan Maria Lichtmis: 'Mit ós Lieve Vrow Lichmis göt de lewwerik óp de ploegstart zitte.De 'ploegstart' is het achtereinde van de ploeg, waarmee vroeger gestuurd werd. Na Maria Lichtmis komt langzaam maar zeker het vooijaar. Het was voor de boeren een symbolische dag om na de winter weer aan het werk te gaan.) 'As de zdn mit Lichtmis öp 't altaor schient, mdt de Schieëper de orte beware.('orte' zijn etensresten). Het Matthiasbeeldje dat in de kerk van Castenray staat. Op 24 februari was het in Castenray het feest van St. Matthias, de patroonheilige van Castenray. De verering van deze apostel gaat terug naar 1434, toen een nieuw gebouwde kapel in Castenray aan deze heilige gewijd werd. De kapel werd aanvankelijk bediend door geestelijken van de St. Petrus Op 4 februari en begin oktober was het de dag van Altijddurende Aanbidding. Deze gebedsdagen waren overdag voor de parochies en 's nachts voor de kloosters van ons bisdom. De gebedsdagen waren dus dag en nacht. Het begon 's morgens om 06.00 uur en de biduren werden als volgt door de pastoor in de kerk afgelezen: "Om 06.00 uur wordt het Allerheiligste uitgesteld. Van 06.00 uur tot 07.00 uur biduur voor de Gunhoek. Om 07.00 uur is de vroegmis. Van 08.00 uur tot 09.00 uur biduur voor het Boddenbroek. Van 09.00 uur tot 10.00 uur biduur voor Castenray. Om 10.00 uur is de Hoogmis. Van 11.00 uur tot 12.00 uur biduur voor de Molenhoek. Van 12.00 uur tot 13.00 uur voor de Kerkboek. Van 13.00 uur tot 14.00 uur biduur voor de Zandhoek. Van 14.00 uur tot 15.00 uur biduur voor Klein Oirlo. Van 15.00 uur tot 16.00 uur biduur vanaf Camps tot bij Dinghs en om de kapel van Castenray. Van 16.00 uur tot 17.00 uur biduur voor Schoor en Hoogriebroek.Om half zes waren de completen (avondgebed) en het Te Deum en vond de afsluiting van de gebedsdag plaats. 7

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 7