Stichting Heemkundig Genootschap Casten ray Maandag 17 september: Lezing LGOG Venray door Peter te Poel in zaal 't Trefpunt Beukenrode. Aanvang 19.30 uur. Thema: Prof. Timmers en zijn geesteskinderen: De Meester van Elsloo en Jan van Steffeswert. Dinsdag 2 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 6 oktober: Herdenking strijd in Nederlands-Indivanaf 14.00 uur in De Wis. Zaterdag 13 oktober: Algemene ledenvergadering LGOG te Venray. Locatie en tijdstip worden nog bekend gemaakt. Het thema van de middag is de psychiatrie in Nederland en de rol van Venray daarin. Boerengezegden Wie noeëts naeve 't potje duut, hit of genne noeëd of gén pötje! 9 Nog gén neut kunne krake. (Niets kunnen presteren.) Te wenneg aete duut ieder noj, mar te veul is ok duk kwoj. Ennen ezel, enne kwezel en enne noeëtenboeëm mótte alle driej geslage werre. De oeëge stón óp stillekes! (Met grote ogen ergens naar kijken.) Onlangs kregen we bericht dat ons project van de Indiëherdenking is toegelaten tot de leefbaarheidswedstrijd 'Kern met Pit*. We vinden dit een geweldige stimulans voor onze stichting, omdat velen zich hebben ingespannen om van deze herdenking op zaterdag 6 oktober een waardige ceremonie te maken met door middel van een boek en een monument een blijvende herinnering aan deze episode uit onze geschiedenis. Een foto van Gerardus SirKemmelingsHij was de vaste chauffeur van bisschop hemmens. Sir was geboren op het Schoor, waar nu de familie Volieherg-Kemmelings woont. Dina, de echtgenote van Toon Strijbos Klaen Tónt je*) was zijn zus. Gewoonten en gebruiken rond 1900 - deel 1 Zoals vorige week gemeld, starten we vandaag met een nieuwe serie artikelen met informatie uit het verleden. We beginnen met een overzicht van de gebeurtenissen in de verschillende maanden van het jaar. Januari Op nieuwjaarsdag ging iedereen die daartoe in staat was naar de kerk. Men wilde het jaar goed beginnen, indachtig de uitdrukking 'Begin goed, eind goed, al goed'. Op nieuwjaarsdag waren de kerkdiensten als op gewone zondagen. Om 07.00 uur was er een H. Mis, om 10.00 uur de Hoogmis en om 15.00 uur het Lof. Het Lof was een godsdienstoefening in de kerk, waarin het Allerheiligste in een monstrans werd uitgestald. Zo'n monstrans is een mooie, zilveren of gouden houder met een topkruisje om het Allerheiligs te in uit te stallen. Ze werd ook gebruikt bij processies om het Allerheiligste in rond te dragen. Na het zingen van het Tantum Ergo gaf de priester de zegen met De oude foto 16 Iteming 6e«ooUc(Jaj C gstcnrg?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 16