Gewoonten en gebruiken rond 1900 21 Op de achtergrond, in de kippenren, staat vader Piet Duijkers. Piet Duijkers, geboren 25-02-1892, overleden 12-08-1970, zoon van Peter Duijkers en Hendrina Poels. Piet Duijkers was gehuwd met Maria Nella Philipsen, geboren 22-01-1894, overleden 05-04-1977. Groeten, Paul Duijkers. Schotse Hooglanders De Schotse Hooglanders in de Castenrayse Vennen hebben ook dit jaar uitbreiding gekregen. Een tijdje geleden zijn er weer twee kalijes geboren en de groep bestaat inmiddels uit tien exemplaren. Vorig jaar werden er in de zomer eveneens twee kalijes geboren en deze 1 i zijn nu al flink uit de kluiten gewassen. In december c 2006 werden er nog eens twee kalfjes geboren, maar deze hebben het allebei niet overleefd. Jarenlang hadden de gebroeders Dinghs hun paarden in de Castenrayse Vennen lopen, maar in 2005 stopten ze met hun hobby en kwamen de eerste twee Schotse Hooglanders er voor in de plaats. En de dieren hebben het in het natuurgebied klaarblijkelijk prima naar hun zin, gezien het aantal kalfjes dat er al geboren is. Deze prachtige dieren met hun lange horens zijn het bekijken zeker waard. Vandaag beginnen we met een nieuwe serie verhalen uit het verleden. Het is een greep uit een boekje met de titel 'Oirlo rond 1900', geschreven onder auspiciën van de Werkgroep Aid Oeldere. Publicatie vindt plaats met toestemming van deze werkgroep. De verhalen zijn ingebracht door mevrouw M.H. (Dien) Strijbos, bij velen beter bekend als 'Wiekes DienZij werd op 8 maart 1896 geboren in Castenray aan de Roffert, op de grens met Oirlo, waar Baer Gooren woonde en waar nu Louis en Gerda Vroemen-Gooren wonen. Daar groeide 'Wiekes Dienop in een boerderij. Ze was een zus van Petran Strijbos, de vader van o.a. Mart Strijbos en Nel Wismans-Strijbos. Op 29 augustus 1922 trad ze in het huwelijk met Piet Rongen uit Oirlo en het paar ging wonen aan de Molenhoek, vlak voor smid Versleijen. Wiekes Dien was onder meer oprichtster en voorzitster van de Oirlose Boerinnenbond en werd later eveneens voorzitster van de Boerinnenbonden van de kring Horst-Venray. Vanaf 1949 deed zij, meestal samen met haar man Piet, in oude klederdrachten mee aan défilés in Soestdijk, Amsterdan, Arnhem en andere plaatsen. In 1976 werd ze op haar tachtigste verjaardag voor haar vele verdiensten beloond met zowel de kerkelijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontiflce als met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Als gevolg van haar grote belangstelling voor gewoonten en gebruiken vanuit haar jeugd zette ze op verzoek van pastoor Driessen uit Well een aantal zaken van vroeger op papier. Het waren gewoonten, gebruiken en handelingen zoals deze plaatsvonden in de kerk, in de woningen, op de boerderijen en op het land t rond 1900. Veel gebeurtenissen beschrijft de Castenrayse Wiekes Dien vanuit de tijd dat ze in Oirlo woonde. Maar uiteraard waren deze gebruiken voor de mensen van Castenray, haar geboorteplaats, niet anders. Hier en daar hebben we de tekst aangepast of een aanvulling op haar beschrijving gegeven. Daarvoor hebben we onder meer het boekje 'Van de wieg tot het graf van meester Theo van de Voort geraadpleegd. Deze Tienrayse onderwijzer, die van 1923 - 1943 in Castenray aan school stond, had heel veel interesse in archeologie, heemkunde en historie. Toen hij op zijn vijfenzestigste met pensioen ging, schreef hij onder meer over allerlei volksgebruiken in deze streek. Theo van de Voort is ook de tekstschrijver van 't Casels Lied. In augustus 2006 wijdden we een drietal artikelen aan meester Theo van de Voort. Deze artikelen waren geschreven en aangedragen door Toon Vollebergh uit Helvoirt. Toon is een zoon van meester Vollebergh die van 1922-1954 hoofd van de school in Castenray was.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 21