Venray zijn waardige dochters van hun gulle, edelmoedige, altijd tot helpen bereid zijnde Moeder Hildegondis. Deze was niet aanwezig, maar toefde nog in Gent. Moeder schrobt met Zr. Theresia voor het eerst de gang na onze terugkomst. Hij ziet er best uit. 5 april Zr. Hendrina is ziek. Zij ligt te bed. Ik heb alleen school gedaan. De juffrouw komt na Beloken Pasen. Het gaat om juffrouw Gerda Gerards, een nicht van pastoor Gerards uit Oirlo. Deze juffrouw is woonachtig in Zuid-Limburg. JS) Het was koud in de poulaille. (Frans voor kippenhok. Omdat de jongens- en de meisjesschool in Oirlo totaal onbruikbaar zijn, worden de lessen gegeven in een kippenhok bij de familie Classens f'Waevers Tinus aan het Boddenbroek in Oirlo, waar ook de noodkerk in een kippenhok is ingericht. JS) Een vroeger schoolkind van mij uit Sevenum bracht twintig eitjes. Zr. Odorika en Zr. Damase zijn ook al enige dagen ongesteld. Ik moest nodig naar Horst. Rekeningen betalen, punten afleveren, inkopen doen. Dit werd mij wegens de spannende toestand afgeraden. In Horst is ontzettend veel militair. Vanavond was het H. Uur van zeven tot acht. Er waren weinig mensen in. Zr. Damase heeft in de loop van de week tien pakjes koffiesurrogaat gekregen, tot groot genoegen van Zr. Debora, die nu weer kan op- en inschenken. Aan St. Jozef, onze zorgzame huisvader, hartelijk dank. 6 april Eerste Vrijdag. Twee hoogmissen! Het is guur weer. Tielen bracht meer dan 1 meter metworst en ribbetjes. Zr. Damase 1 lA kilo margarine en eitjes. Wij hebben een timmerman die zijn vak kent. Hij maakt de kapotte deuren sluitend. Dat deed geen één! Het fornuis wil niet branden. De schouw is gedeeltelijk door granaten vernield en ingestort. 7 april Het was te koud om zonder kachel school te doen. Tegen de middag gebeurde hier een vreselijk ongeluk door de onvoorzichtigheid van een man. Zes kinderen kregen brandwonden, een jongen van dertien jaar overleed na een ontzettend lijden. Over het hele lichaam was hij verbrand. Enige Amerikaanse autoriteiten bezichtigden het gevallen vliegtuig. Zij waren zeer boos omdat zoveel gestolen was. 8 april Een prachtige verrassing! Vier Zusters van St. Jozef kwamen per rijtuig even over. Zij brachten levensmiddelen, appels, uien, koffiesurrogaat. Wat waren wij blij! Hier is nog niets te koop. Nauwelijks waren zij weg of een tweede nog prachtiger verrassing overviel ons. Moeder Antoine en Zr. Assistent bezochten ons twee kostbare uurtjes. Wat een emoties! Ze moesten verder, maar beloofden terug te komen. Toen kwam de tweede verrassing, een tuitje melk. 's Morgens brachten twee mannen voor Zr. Jozefita het treurige bericht dat haar oudste broer verongelukt was. Hij was op een mijn gelopen. God geve hem de eeuwige rust. 9 april Geen school, dus naaien, poetsen, wassen, strijken. De jongensschool is nog niet 'vrij' gegeven, dus mag er niemand in. De autoriteiten zeggen, er konden nog Engelse soldaten komen. Wij moeten dan nog maar verder doceren in het kippenhok. 10 april Zr. Jozefita bracht een zakje eitjes. Van de Ven beloofde en bracht een zak aardappels. Zr. Gertraud streek fijne was. De kachel moest als een hellevuur branden. In de zusterskamer hadden we zodoende het vagevuur. De Amerikanen zijn nog druk bezig met het vliegmachine. Ze hebben alles bij zich en zo prachtig! Zo'n fijne tenten en wagens en spullen hebben wij nog nooit gezien. Zij overtreffen de Engelsen verre! In één woord, zij zijn excellent uitgerust. Meneer Pastoor laat de pastorie - wat er nog van staat - huiselijk inrichten. In de poulaille was het erg warm. Honderden vliegtuigen kwamen over. 11 april Wij hebben vijftien eitjes, aardappels, enz. ontvangen. Zr. Gertraud heeft gestreken in het zweet haars aanschijns. 15

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 15