een heg in een boomgaard. Dit hoorden wij later. Een andere manier was niet mogelijk geweest, zonder over de kop te gaan en doden te betreuren. Iedereen meende, het gaat tegen het klooster aan en dan blijft er niets meer van over. Wonder boven wonder heeft het gevaarte het klooster niet geraakt. Het streek ongeveer langs de heg, vloog door een kleine boomgaard door een heg in een andere boomgaard en zat vast. Met een geweldig lawaai en een wolk van stof zagen de Zusters en mensen dit ongeluk, dat toch goed afliep, gebeuren. Iedereen zei: "Wij meenden, dat het klooster er aan ging!" O.L. Vrouw heeft ons met St. Jozef ook nu weer beschermd. Hoe dikwijls mochten wij, opvallend voor iedereen, Gods bescherming ondervinden. Natuurlijk alle bomen als lucifers gekraakt. Hulde en bewondering aan de dappere bestuurders, die zulk kranig werk leverden en aan wier koelbloedigheid het te danken is, dat zoveel mensenlevens werden gespaard. Nu besefte ik aan welk gevaar ik ontsnapt was. De piloot zal alles gedaan hebben, wat mogelijk was, om ons niet te raken. Toen gingen mijn ogen open, nu wist ik waarom het vliegtuig zo scheef en zo laag vloog. Zes Amerikaanse officieren, katholieken, leverden dat meesterstuk. Twee waren gewond. Ik heb ze gezien, allemaal jonge mensen. Een majoor had wat meegekregen. Zr. Jozefita moest dadelijk komen en ze verbinden. Toen ze uit de vliegmachine sprongen, reikten ze elkaar de hand. Ze waren zeer koelbloedig en staken en sigaret op. Zr. Jozefita volgde ze tot in het huis van de smid. Zij hadden een rozenkrans en medailles om. Ieder had verband in een pakje aan de leren riem. Zij deed wat ze kon. Smid Kerkhoff trakteerde ze op wijn en koffie. Een Rode Kruisauto arriveerde dadelijk om ze weg te brengen. Toen ze uit het vliegtuig sprongen, pakten ze dadelijk de kaart, om te zien waar ze geland waren. Mensen, die Engels konden, brachten hen op de hoogte. De piloten zeiden dat ze aan de Rijn al aangeschoten waren en dat ze blij waren, dat ze op Hollandse bodem waren. Toen vliegtuigen naderden, schoot een van officieren noodlichtkogels af. Binnen een kwartier waren Engelse soldaten ter plaatse om het vliegtuig te bewaken. Schatten waren in het vliegtuig. Na enige dagen kwamen Amerikaanse soldaten uit Orleans over om alles van waarde uit het vliegtuig te halen. Naderhand was het de speelbal van groot en klein. 25 maart Heerlijk lenteweer. Veel vliegtuigen. 26 maart De nacht was zeer onrustig! Voortdurend vliegtuigen en schieten van dichtbij. Heerlijk lenteweer. Alles groeit ziende oog. Wij kregen melk, eieren, vlees. De Engelsen zeiden dat hier vannacht wel twintig vliegende bommen waren overgekomen. Het was ook akelig. In de krant stond dat hier 10.000 Amerikaanse vliegtuigen waren overgekomen. In 't Juvenaat worden onophoudelijk gewonde soldaten gebracht. Engelsen en Duitsers. Dag en nacht rijden de Rode Kruis auto's. Juist kwam een Engelse soldaat Stientje bezoeken. Dat gebeurt heel dikwijls. Ze brengen altijd veel mee voor haar. 27 maart Vannacht was het rustig. In de verte horen wij voortdurend zwaar geschut. Zr. Gertraud heeft gestreken. Bij het vliegtuig is het druk. Amerikaanse soldaten zijn bezig alles van waarde eruit te halen. Ze zijn erg lief voor de kinderen. 7 Foto van een Engelse militair die na de bevrijding bij de familie Geerets in Castenray was ingekwartierd. De foto hebben we gekregen van Dien Geerets-Loenen.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 7