Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Lezing over de Tweede Wereldoorlog U komt toch ook naar de lezing op maandag 7 mei in De Wis? li Woensdag 2 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 3 mei: Presentatie 'Venrays Verleden IIP in de Rooyerie te Venray van 17.00-19.00 u. Maandag 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh over zijn Castenrayse oorlogservaringen. Aanvang 19.30 uur. Maandag 14 mei: Lezing in zaal 'Het Trefpunt'Beukenrode door Leo Tebbens. Thema: 'Archeologische Monumentenkaart van Limburg' met aandacht voor terreinen in Venray en omgeving. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 6 oktober: Herdenking strijd in Nederlands-Indië vanaf 14.00 uur in De Wis. Boerengezegden Ze hebbe köp as koonte en oeëre as wante, mar toch huuëre ze nie! (Zei men van jongeren.) Vanalles is kruujersstroont! (Dit kreeg men als antwoord terug bij de vraag "Wat zit daar onder?"en men antwoordde: "Vanalles!" 'Kruujers' (schooiers) klopten vroeger tegen etenstijd bij de boerderijen aan voor een bord eten. De etensresten werden door elkaar opgegeten, vandaar het woord 'kruujersstroont'.) 'n Kruuske d'r durdoën. Een rekening vereffenen.) 't Kwaod lont ziene maester! Kwikstarte viende aoveral. (Verwaande mensen zie je overal.) Op maandag 7 mei a.s. organiseren we in het kader van de viering van de bevrijding een lezing in gemeenschapshuis De Wis te Castenray. De lezing, met als titel 'Dorp in de schaduw', wordt gehouden door Toon Vollebergh uit Helvoirt. Toon Vollebergh vertelt daarbij over zijn oorlogsherinneringen. Hij begint met een algemeen gedeelte, waarin hij onder meer de landing in Normandië aanhaalt. Verder komt de strijd in de Brabantse en Limburgse Peel aan bod: de operatie 'Market Garden' en de slag bij Overloon en Venray. Daarnaast vertelt hij uitgebreid over zijn oorlogsjaren in Castenray. De lezing wordt verluchtigd met geprojecteerde beelden. Toon Vollebergh heeft de Tweede Wereldoorlog heel bewust beleefd. Hij was tijdens de oorlog op een puberleeftijd en vond het een interessante en spannende periode in zijn leven. Veel beelden en gebeurtenissen van toen heeft hij in zijn geheugen opgeslagen en hij weet er uitstekend over te vertellen. Enkele maanden geleden hield Toon een soortgelijke lezing voor Veldeke Venray en het werd een uitermate boeiend verhaal. De historicus Antoon Vollebergh is een zoon van Herman Vollebergh, van 1922 - 1954 hoofd van de lagere school in Castenray. Toon werd in ons dorp geboren en beleefde hier zijn jeugdjaren. Zijn diensttijd bracht hij door op Cura9ao, was onderwijzer in Venlo en Venray en studeerde in Tilburg geschiedenis aan de Leergangen. Vervolgens werd hij leraar avo aan de huishoudschool in Schijndel, werd in 1965 leraar geschiedenis en later conrector aan het Sint-Janslyceum in Den Bosch. Vijftien jaar lang was hij secretaris van de Brabantse Kastelenstichting. De lezing op maandag 7 mei in de Patronaatszaal van ons gemeenschapshuis De Wis begint om 19.30 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Uiteraard hopen we op heel veel belangstellenden. Het is zeer zeker de moeite waard! ticfjtmg fjeemfcunötg fcenootscfitxp tostenrgy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 6