Maandag 7 mei: Lezing in De Wis. Aanvang 19.30 uur. Dagboek van zuster Verona - deel 26. 1 maart Het is echt missiewerk met onze school in een kippenhok. Het is verdeeld in drie 'lokalen'met één kachel. Het was zo koud en guur vandaag! Kolen hebben we niet, alleen hout. Tot overmaat van ramp regende het hard. Het druppelde op verschillende plaatsen op de banken., het tochtte door alle reten. Toch valt het onderwijs mee. De kinderen waren zeer oplettend en ijverig. Ze deden aardig hun best. Wij hebben alle schoolbehoeften in het klooster. Wat we nodig hebben, nemen we telkens mee. Nieuwe soldaten hebben zich aangemeld. 2 maart t Vannacht werd ontzettend geschoten, meer dan ooit te voren. De gehele dag ging het zo door. j Vandaag hadden we echte maartse buien. St. Jozef heeft weer van alles gestuurd. Boter, worst, l balkenbrij, botermelk enz. Een groep soldaten heeft zich weer aangemeld. Venlo en Roermond zijn vrijDeo gratias. De Engelsen zouden bij Baarlo over de Maas zijn gegaan. Ze hebben zeer veel levensmiddelen voor Venlo opgehaald. Gelukkig! 3 maart Gisteravond ging tegen tien uur de V2 boven ons huis. Ze maakte een raar, onheilspellend geluid. Straelen, Viersen, Grefrath, Tegelen en Steyl zouden vrij zijn. Wat klinkt dat zoet in de oren! Het was zo koud in de missieschool, dat wij al spoedig de kinderen naar huis moesten sturen. De aangemelde soldaten kwamen niet. Nieuwe groepen kwamen kijken en zich aanmelden. Ze zeiden dat ze morgen kwamen. De keuken komt niet bij ons, maar in de jongensschool. C'est dommage! 4 maart Het heeft de hele dag geregend. De officieren zijn niet gekomen. De rest wel. Rondom ons klooster was het zeer druk met soldaten en auto's. Men heeft gevraagd of wij in ons klooster een klein ziekenhuis konden inrichten voor t.b. patiënten enz. 5 maart Een nieuwe felle oorlog begon hier tegen huidziekte en ongedierte. Voorbereidingen werden gemaakt. Vier lokalen werden voor dat doel ingericht. St. Jozef is zeer goed voor ons. Zij stuurde twee lange metworsten. 6 maart Hier werden vandaag 520 patiënten behandeld in het klooster. Negen verpleegsters en verplegers waren overgekomen. In plaats van om acht uur kwamen ze pas half elf. Om twaalf uur zou van Venray middageten gestuurd worden. Het kwam pas half drie. Het ging erg luidruchtig toe. Wij kregen twee keer vlees cadeau. 7 maart Onverwachts moesten de soldaten vertrekken. Heel vlug moesten ze inpakken. Tot onze grote vreugde was in de school een schoenmaker gestationeerd. Hij kreeg soms een kopje koffie. Ik vroeg wat schoenspijkers. Ik kreeg er plenty en een pakje zolen. Bij het tweede kopje kreeg ik weer Engelse zolen. Nu hadden wij voor iedere zuster een paar zolen en hakken. Deze soldaten waren buitengewoon gul. Ze presenteerden ons kolen. Drie grote zakken en vier liter petroleum. St. Jozef heeft vandaag bijzonder veel voor ons gedaan. Zr. Damase kreeg zeven eieren, tot grote blijdschap van Zr. Debora. Zij juicht iedere keer, wanneer ze iets voor de keuken krijgt. Een leuke verrassing. Chr. Houwen spitte onze tuin om. Hij stiet op iets hards! Wat was het? Een mand, waarin twee van onze kookpotten, een paar klompen en een hele partij inmaakglazen netjes waren ingepakt. O, O, wat waren wij blij! In de tuin en rondom het klooster begint het netjes uit te zien. Men denkt onwillekeurig aan Pasen. De dag van de lezing over de Tweede Wereldoorlog door oud-inwoner Toon Vollebergh uit Helvoirt nadert snel. Onlangs hebben we met hem een aantal zaken doorgesproken en het belooft een uitermate boeiende lezing te worden met een accent op de gebeurtenissen in Castenray. We hopen uiteraard op veel belangstelling van jong en oud. Toegang gratis. Dit mag u niet missen! 21

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 21