Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Woensdag 2 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 3 mei: Presentatie 'Venrays Verleden IIP in de Rooyerie te Venray van 17.00-19.00 u. Maandag 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh over zijn Castenray se oorlogservaringen. Aanvang 19.30 uur. Maandag 14 mei: Lezing in zaal 'Het Trefpunt'Beukenrode door Leo Tebbens. Thema: 'Archeologische Monumentenkaart van Limburg' met aandacht voor terreinen in Venray en omgeving. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 6 oktober: Herdenking strijd in Nederlands-Indië vanaf 14.00 uur in De Wis. Boerengezegden 0 As de kikvors saoves kwake, kriede mit moj waer te make. 0 Vur d'n duüvel 'n kerske öpstaeke. 0 Twieë kwoj heund biete mekaar nie. (Boze mensen zijn het snel eens als ze zich tegen een derde keren.) 0 Ge mot öwwe kop versiëre um öw koont te kunne verkoeëpe. 0 Mit ow kroeës (achterwerk) ien de modder valle. Presentatie Venrays Verleden III Op donderdag 3 mei vindt vanaf 17.00 uur in Grand Café De Rooijerie (voormalige raadhuis) te Venray de presentatie plaats van het 3e deel uit de serie Venrays Verleden. In deze serie zijn tal van verhalen uit de historie van Venray en de kerkdorpen te lezen. In deel 1 schreef Jan Strijbos over de schoolstrijd tussen Oirlo en Castenray; in deel 2 verscheen een artikel van hem over de historie van de Castenrayse Vennen en in deel 3 verschijnt een artikel van zijn hand over 'de toer', het karakteristieke hoofddeksel dat vrouwen in Noord Limburg vooral voor de Tweede Wereldoorlog droegen. Veel informatie verkreeg de schrijver daarbij van To Emonts zaliger en van Marie Gooren- Dinghs. De bijeenkomst op 3 mei wordt geopend met een welkomstwoord van de kersverse voorzitter van het Lokaal Historisch Platfom Venray, de heer Peter Teeuwen. Na een korte inleiding met diabeelden door gemeentearchivaris drs. Paul van Meegeren over het oude raadhuis wordt het eerste exemplaar van Venrays Verleden III aangeboden aan Koos Swinkels, oud-voorzitter van het Lokaal Historisch Platform. Vervolgens worden er exemplaren overhandigd aan de wethouder van cultuur en aan de auteurs. Met een dankwoordje en een drankje en een hapje wordt de bijeenkomst afgesloten. Een heel mooie foto van Marie Rambags uit Castenray als jong meisje met toer en een zeer fraaie omslagdoek, een zogeheten 'pellerien', ook wel 'nuzzik' genoemd. Marie is later getrouwd met Teng Duijkers. ticljtfng (jeemfcunötg 6enootscfja Cqstcnrgy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 20