Maandag 7 mei: Lezing in De Wis. Aanvang 19.30 uur. 13 het paneeltje aan de Oosterbosweg een houten kruisje met de tekst 'In remembrance' (In herinnering/In aandenken aan) geplaatst was. Wellicht afkomstig van een Brits of Canadees familielid van een van de slachtoffers. Rond het kapelletje leggen we binnenkort een strook met worteldoek en kiezel. Bij het veldkruis aan de Lollebeekweg wordt de buxusheg geknipt en het gras rondom afgestoken. In de pot voor het H.Hartbeeld bij de kerk worden de planten vernieuwd en ook het veldkruis in Klein Oirlo moet hoognodig schoon gemaakt worden. Verder moet de tekst van het oorlogsmonument op het kerkhof opnieuw ingeschilderd worden. Binnenkort ziet alles er weer netjes uit. Dagboek van zuster Verona - deel 25. 23 februari Vannacht was het rustiger. Onverwachts kregen de soldaten vanmorgen bevel weer te vertrekken. Daar hadden ze niet op gerekend. Vliegensvlug werd opgeruimd en ingepakt. Ze vertrokken richting Tienray. Gisteren kwam plotseling een brief van Sevenum voor Zr. Assistent met spoed! Zr. Jozefita bracht de brief naar Venray. Zr. Assistent vertrok per auto naar Sevenum. Tot onze spijt kwam ze niet naar Oirlo terug. Op een aanmoediging van Zr. Assistent heb ik een begin met het bloementuintje gemaakt. Zr. Hendrina is bezig met de terug gevonden matrasstukken, wassen, opnieuw vullen. Nu de soldaten vertrokken zijn, poetsen wij gauw hun kamers en de kelder. Tot groot genoegen van sommige zusters, arriveerden hier de eerste haringen en uien! Morgen wordt de kippenvilla gerepareerd. De kippen zijn natuurlijk kwijt. Over twee dagen zouden ze terug komen, zeiden de soldaten bij hun vertrek. 24 februari Dat is niet gebeurd. Het is erg stil in het klooster. Alles kreeg een flinke beurt. De Zusters hadden schik in het poetsen. Het weer was zo fijn! Echt lenteweer! Onze laan werd opgeruimd, de weg schoongemaakt. Het bloementuintje kreeg de lentebeurt. Het was een soort Paasstemming. Het kippenhok was zover hersteld dat de kippen hun intrek konden houden. Helaas waren nergens kippen te krijgen. In de bijkeuken kon een stukje glas geplaatst worden. Voor het eerst na twee maanden hadden wij een weinig licht in dat vertrek. 25 februari Vernieuwing! Het was echt hoor, een echte kloosterlijke stilte in huis, want de soldaten kwamen niet terug. 26 februari Vanmorgen kwam hier tegen zes uur een vliegende bom over. Ze is in Venray op Leunen aan gevallen. Zij maakte een geweldig lawaai. Er werd zeer veel geschoten. In de lucht was het drukker dan anders. Wij hebben vandaag de krant 'Veritas' besteld. Michels en Rongen brachten een zakje meel. Moeder is op de kippenhandel geweest, maar heeft niets bereikt. De wegen zijn van de Engelse auto's totaal vernield. De gehele mannelijke bevolking van de Molenhoek moest op de weg werken. Dat belooft iets te worden. Na vier uur werd veel geschoten. 27 februari Vannacht werd buitengewoon veel geschoten. Ze hebben hier weer veel zwaar geschut geplaatst. Ze maken een geweldig lawaai bij het afschieten. Het weer is heel zacht en dan wordt met nieuwe ijver opgeruimd, geschuurd en gepoetst. Wij komen nooit uit de chaos. Rondom het klooster is nog niets opgeruimd, dus hopen puin. Wat een ramp! Juist waren ze met poetsen klaar of hopen kalk vielen van de plafonds en de muren. Dat komt door de luchtdruk en het daveren van het geschut. Zr. Gertraud heeft gestreken. De vulkachel uit de school moet eerst tot boven aan geweldig gestookt worden, anders kan ze de bouten niet inleggen. Het is een ondraaglijke hitte. De school begint. 28 februari Vannacht was het betrekkelijk rustig. Er is een rondgang geweest voor Venlo. Het kippenhok is klaar, maar kippen ontbreken. Morgen is het maart. St. Jozef heeft vandaag al voor ons gezorgd. Hij stuurde eieren, aardappelen, kolen, groente en inmaakpotten te leen. Zr. Jozefita doet in de kolenkelder somtijds ontdekkingen. Vandaag vond zij ons breekijzer terug. School gehad.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 13