Geniet ook van de Schotse Hooglanders en het vooijaarsgefluit van de vele vogelsoorten. We zullen binnenkort de wandelroute weer eens opschonen en ook maken we een ronde langs al onze monumentjes. Waar nodig plegen we onderhoud, zodat alles er weer mooi en fris uitziet. De ontgrindingswerkzaamheden aan de Diepeling naderen langzaam maar zeker de eindfase. Jammer dat het gebied nog verboden terrein is, want ook daar is veel moois te zien. Zo werd eind vorig jaar op de grote plas een parelduiker gesignaleerd. Dit is heel uitzonderlijk, omdat deze wintergast van half oktober tot in mei slechts in geringe aantallen aan de Noordzeekust en soms een stukje het binnenland in voorkomt, 's Zomers verblijft de parelduiker in Scandinavië en in Rusland. In Noord-Engeland en Schotland komt de parelduiker het hele jaar voor, maar slechts in geringe aantallen. Het zien van een parelduiker brengt elke rechtgeaarde ornitholoog (vogelkenner) in vervoering. Onlangs nog werden op de waterplas van de Diepeling een jong exemplaar van een brilduiker en een koppel van de grote zaagbek aangetroffen. We kunnen bijna niet wachten tot het eindplan van de Diepeling uitgevoerd is en het gebied voor wandelaars en fietsers toegankelijk is. Castenrayse weersteen Over enige tijd komen we in het bezit van een heel bijzondere steen, die gevonden is aan de Diepeling. Deze steen beschikt over de buitenissige gave vrijwel feilloos de weersgesteldheid van het moment aan te geven. Deze bijzonderheid willen we u zeker niet onthouden en we zullen deze 'magische' steen op een in het oog springende locatie in ons dorp een permanente plek geven, waar iedereen zich kan verwonderen over deze misschien wel toeristische trekpleister. Laat u verrassen! Schenking Van ons lid Hay Strijbos kreeg de heemkundegroep enkele nuttige naslagwerken ter aanvulling van onze bibliotheek. Het betreft de boeken: 'Venrays ondergang en bevrijding'; 'De verwoeste kerken van Limburg' en 'Maas'. Verder een boekje uit 1959 over de voorbereiding toentertijd van de Eerste H. Communie. Hay, zeer bedankt! Dagboek van zuster Verona deel 24. 20 februari Na de middag kwamen veel soldaten, wel vijftig. Overal zochten ze een schuilplaats, van de kelder tot de zolder. Ze kregen alle stoelen en banken die we konden missen. Het regent voortdurend. Op de kapel wilden ze niet slapen. Sommige soldaten hebben heimwee! Ze zitten stil te kijken. Sommigen roken. Om half negen was alles stil. Ze sliepen gauw. 21 februari Vanmorgen zijn de Amerikanen onder de H. Mis vertrokken. Er was een Canadees bij, die bijzonder beleefd en gedienstig was. Ze waren zeer dankbaar en gaven allerlei cadeautjes. Na de middag kwamen weer Engelsen met auto's en stoomfietsen. Het is een commandopost hier. Acht heren (twee officieren - zes soldaten). De kelder, onze oude slaapkamer, kleine spreekkamer en torenkamer hebben ze in gebruik. Er is grote drukte. Het zijn deftige mensen. Voortdurend staat een wacht voor de deur en in de gang. Een soldaat gaf ons 1 !4 liter petroleum. Ze maakten onmiddellijk de kachel in orde, legden elektrisch licht aan, ze plaatsten 's avonds en 's nachts een lamp in de gang. In de schoolspreekkamer zijn ook weer Engelse soldaten. Zr. Assistent vertrok helaas naar Venray. Zr. Jozefita bracht haar weg. Woensdag kregen wij vlees en boter cadeau. 22 februari De gehele nacht was het erg druk. Het was komen en gaan en ook zo geheimzinnig. De wacht was weer zeer actief. Aan het front werd hevig geschoten. Voortdurend kwamen en gingen auto's en stoomfietsen. De soldaten waren zeer dankbaar toen ze een deur in de kleine spreekkamer kregen. De vorige deur was verdwenen. Grote pakken werden in de kelder gebracht. Elektrisch licht, telefoon en radio werden aangelegd. Stientje is zeer opgewekt en leuk. Ze vindt het erg dat Zr. Assistent vertrokken is. Dikwijls vraagt ze: "Komt Zr. Assistent nog niet terug?" Zij is pas vier jaar, maar kan praten en redeneren als een kind van acht of tien jaar. Alle zustersnamen spreekt ze zonder moeite secuur uit. Het is een begaafd, zeer vroom kind. Ze doet alles met de Zusters over en

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 4