Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Woensdag 14 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 maart: Lezing door Paul van Meegeren over 100 jaar ruimtelijke ontwikkeling in Venray. Zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh over zijn Castenrayse oorlogservaringen. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 6 oktober: Herdenking strijd in Nederlands-Indië vanaf 14.00 uur in De Wis. Boerengezegden Daor blaft kat noch hoond nor. (Dat blijft geheim.) As 't raegent is d'n hommel gezaegend. (Regen tijdens onweer is minder gevaarlijk.) Dén hit stroont an de kneeje. (Iemand kan oerlelijk zijn, als hij geld heeft, trouwt er licht een dame met hem.) De zog hit enne twieëreejege jas, mar de knöpsgatter zien vergaete. Hoeëg gezwiet, kaal geschiet! (Veel geschreeuw, maar weinig wol.) Schenking In het kader van de herdenking van de strijd in Nederlands-Indië op zaterdag 6 oktober in gemeen schapshuis De Wis ontvingen we van Zus Peeters een mooie, financiële bijdrage. We zijn daar erg blij mee, want met de uitgave van een boek over de Indiëgangers en de oprichting van een herinneringsmonument zijn uiteraard nogal wat kosten gemoeid. Ook de organisatie van de herdenking brengt kosten met zich mee, dus elke donatie is zeer welkom. Zus, zeer bedankt voor jouw bijdrage! Wilt u ook doneren? Ons bankrekeningnummer is 12.81.37.517. Bij voorbaat hartelijk dank! Vorige week gaven we een toelichting bij de op 28 februari geplaatste foto van Piet Martens. Deze week krijgt u de correcte uitleg bij deze foto. Piet was niet bij de Blokploeg van de B.B., zoals we vorige week berichtten, maar bij de Blokploeg van de Luchtbeschermingsdienst. Hiernaast ziet u een foto van zijn helm, de gesp van zijn riem en zijn armplaatje. We hebben deze spullen lang geleden gekregen van Jan Martens. De Luchtbeschermingsdienst (L.B.D.) moest voorzorgsmaatregelen nemen, zodat de schade van een bombardement beperkt bleef. Bijvoorbeeld aan ramen van huizen en winkels. Ze hielpen andere mensen hierbijDe bevolking werd gewaarschuwd om preventieve maatregelen te nemen tegen de gevolgen van aanvallen van vijandelijke vliegtuigen en bombardementen. Ieder dorp en elke stadswijk had vrijwilligers in de L.B.D. De dienst was al voor de oorlog actief en ze bestond tijdens de hele bezetting door de Duitsers in 1940/1945. Er werd met name in grotere plaatsen ook heel goed gelet op verduistering. Medewerkers van de L.B.D. liepen 's nachts op straat om te controleren of ze ergens licht zagen. Voor gewone Nederlanders was het dan 'spertijd': verboden om op straat te zijn. L.B.D.'ers mochten juist wel de straat op. Verzetsmensen waren soms ook bij de L.B.D., of ze deden net alsof. Zo konden ze ook in spertijd naar buiten. 14 Foto ticfjtuig fjeemftun&tg fcenootscfjap Castenrav

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 14