30 december Al vroeg ging ik naar Sevenum. Hartelijk werd ik door allen ontvangen. Zr. Assistent Leonie was tot mijn blijdschap en verrassing in het klooster. Moeder Renatis, Odilia, Liburgis waren zeer belangstellend en goed voor mij in ons Oirlo's convent. Men had mij als voor Sinterklaas, een verlanglijstje meegegeven. Veel van de allernoodzakelijkste zaken werden mij gul ter hand gesteld. Zr. Alfonse ging met mij naar enkele winkels. Onder andere kreeg ik een zaag, bijl, teil, hark, schoffel, zeep, drie knieën kachelbuis, garen, naalden, potloden, schriften, potlepels en vorken. Van Zr. Assistent Leonie moest ik in Sevenum slapen. Ik kreeg een slaapplaats bij Zr. Assistent. Dit rekende ik mij tot eer! 31 december Op de Sevenumse kapel waren drie H. Missen. Toen ik terugkwam bij onze pleegouders, waren de zusters verhuisd naar het klooster. Ik stond er versteld van, het was heus nog niet bewoonbaar. Zr. Jozefita, Zr. Damase en Stientje waren nog bij Rongen. Een Engelse soldaat bracht ons met zijn auto naar het klooster. Het leven viel niet mee. Voor het grootste gedeelte waren de ramen en deuren nog niet dicht. Tocht en koude van alle kanten. Het vroor hard. 1 januari Wij hebben een klein beetje Kerstmis en Nieuwjaar gevierd met een klein kerstboompje. Overdag en 's nachts werd veel geschoten. Onze pas gemaakte ruiten vielen er weer uit. Pannen vlogen van het dak. 2 januari Gelukkig kwam de timmerman. Hij herstelde de schade. 3 januari Zr. Damase, Zr. Theresia en ik gingen naar Sevenum. Het regende hard. De weg was zeer slecht, zodat wij drie uur nodig hadden om ons doel te bereiken. Wij hadden de wind van voren. Met zieke voeten en benen kwam het trio weer thuis. De blijdschap was groot. Wij torsten fier mee. kachelbuizen, ellebogen, een schop met steel, een grote waskom, twaalf glazen. Goede mensen hadden die zaken aan ons verkocht. Cadeau kregen wij een broodmes en scheplepel. Zr. Assistent en de Moeders van Blerick waren zeer edelmoedig. Het uitgeplunderde Oirlose convent kreeg tien nieuwe handdoeken, twaalf hand- of droogdoeken, vijf blauwe handdoeken, houten lepels, deegrol, een emmer stroop, een bus jam. Hartelijk dank aan onze goede weldoeners van Sevenum en Blerick. Sijbers van Sevenum verkochten: naai- en stopgaren, zwarte verf, allerlei ingrediënten voor soep en jus te maken. Wij konden met ons drieën nauwelijks al die goede gaven dragen. Zr. Jozefita kwam ons Goddank tegen. Het was hoog tijd. Wij raakten uitgeput! 15 Deze foto heeft in ons archief als bijschrift:Piet Martens bij de OD'. Niet helemaal duidelijk is of deze tekst wel klopt. In elk geval was hij geen lid van de OD in Castenray. De Casten rayse OD (Ordedienst) stond onder leiding van Hein Emonts. Direct na de oorlog was de OD verantwoordelijk voor het handhaven van de orde in ons dorp. De meeste mensen waren nog niet teruggekeerd van de evacuatie en de OD zorgde onder meer dat er in de leegstaande woningen niet gestolen werd. Ook controleerden ze de woningen op achtergelaten wapentuig en begroeven ze oorlogsslachtoffers, zoals Jean Creemers uit Vierlingsbeek die op 24 november 1944 in Castenray door het oorlogsgeweld om het leven kwam. sfsi& p#*ö 'X1 '*«p-

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 15