Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Woensdag 14 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 maart: Lezing door Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945 in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh over zijn Castenrayse oorlogservaringen. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden 9 As ge nie mieër het as de knuuëp an öw boks, kömde nie wied. 9 Kap en kogel verliëze. (Alles kwijtraken.) 9 Urst 't köjke klaor en dan 't veugelke d'r ien. (Eerst zorgen dat men een vrouw kan onderhouden en dan pas trouwen.) 9 Mit de kneeje d'r op gezaete. (Kwaliteit verslechteren door bijv. aan te lengen met water.) 9 Dén aens hoond hiet, hiet vort altied hoond. (Eén keer een misstap begaan en je wordt er altijd op aangekeken.) Schenking Van Mart Strijbos kregen we een originele klewang uit Nederlands-Indië. Een klewang is een soort korte sabel die in de eerste helft van de vorige eeuw gebruikt werd door de soldaten van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (KNIL). De klewang is er in verschillende soorten. In 1898 werd hij ingevoerd als de Nederlands-Indische marechausseesabel, maar ook de Koninklijke Landmacht en de politie, zowel in Nederland als in Indië gebruikten de klewang. In het Legermuseum te Delft zijn liefst 140 exemplaren te bezichtigen. Mart Strijbos bracht de klewang in 1950 mee vanuit Nederlands-Indië. Hij was in beslag genomen bij een 'pelopper', een lid van een bende rondtrekkende jongeren die moordden, plunderden, verkrachtten en brandstichtten. Hun haat was gericht tegen de Nederlanders en Nederlandsgezinde Indiërs. Verder kregen we van Mart ook een schildplaatje met een 'tokeh', het symbool van zijn bataljon in Nederlands-Indië. Ook mochten we een groot aantal foto's scannen van zijn diensttijd in Indië. Mart, zeer bedankt. We zullen de voorwerpen in het najaar exposeren tijdens de herdenking van de strijd in Nederlands-Indië. Dagboek van zuster Verona deel 16. 11 december Twee jongens van Wijnhoven kwamen helpen. Ik ging op levensmiddelen uit. Boter, spek, worst en eieren kon ik gelukkig thuisbrengen. Van de Engelsen kreeg ik petroleum en enkele bussen levensmiddelen. Zr. Gertraud en twee meisjes poetsten. De soldaten zijn nog in de kelder woonachtig. Het was er zeer warm bij de grote schoolkachel. Het weer was mooi tot 's avonds. Het r begon weer te regenen. Met behulp van de twee meisjes is veel klaar gekomen. De bijkeuken is klaar. De knecht van Venray kwam even kijken. Hij zei dat St. Jozef, ons klooster, meer beschadigd was dan onze gebouwen. 12 december Zr. Hendrina en ik zijn weer de hele dag in het klooster geweest. De timmerman bleef uit. Het regende hard en wij hebben geen pannen op het klooster. Gisteren was in de noodkerk een kippenhok van Classens aan het Boddenbroek in Oirlo. JS) de eerste hoogmis. Ze hebben ons harmonium, dat stond bij Wijnhoven. De tabellen en misboeken zijn zeer beschadigd. De was is goed op gang. Ze hebben een middag gesteven. 13 december 8 ÏOö Ttcfjting fjecmftunötg Cenootscfjaj Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 8