Het vliegtuig waar het bij de gepubliceerde foto in de Schans van 17 januari over ging, was een Lancaster die op 31 mei 1943 neerstortte. Bij deze crash verloren zes bemanningsleden het leven. Het vliegtuig waar Sjaak van Osch over schrijft, was wellicht de BI7 die op 5 oktober 1944 om 14.12 uur een noodlanding maakte op een perceel tussen de Vliegert en de Oosterbosweg. Het toestel bleef vrijwel ongedeerd en persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Het aanvalsdoel van de B17 bommenwerper was het Duitse vliegveld Handorf. Op de terugweg werd het getroffen door Flak, opgesteld ten WNW van het Overbroek. Komende uit de richting Wanssum vloog het over het bos, ramde een aantal boomkruinen, sloeg om en kwam tot stilstand. De Duitsers konden geen bemanningsleden vinden en hebben nog huiszoeking gedaan bij de familie Janssen (Pieëterke). Het vrijwel intacte vliegtuig trok veel bekijks. De Duitsers hebben enkele Castenrayse mannen onder de toeschouwers gevangengenomen en tewerkgesteld in Duitsland. Het was de periode van de razzia's en deportaties die in Castenray en Klein Oirlo in november 1944 op een triest hoogtepunt kwamen. Het toestel is niet meer door de Duitsers opgehaald. We vinden het fijn dat er op onze verhalen gereageerd wordt. Elke correctie of aanvulling op de geschiedschrijving is van harte welkom. Sjaak, bedankt voor jouw reactie. Vorige week plaatsten we een foto van een aantal jongens bij een neergestort vliegtuig. Bij enkele van onze trouwe lezers waren twijfels gerezen of deze foto wel van de BI 7 bommenwerper was. Zo schreef Toon Vollebergh uit Helvoirt het volgende: Jan, ik weet niet zo zeker of het vliegtuig op de foto in de Schans van 24/1/2007 een foto is van een Boeing B 17 en mijn twijfel of het het toestel is dat 'achter de berg' neerkwam is ook groot. Dat bewuste toestel lag met de neus in de rand van het bos. Het had met de rechtervleugel de bomen geraakt en was daardoor een kwartslag gedraaid en de in de linkervleugel met de nog intacte motoren was brand uitgebroken. Ik weet niet of Ties ziene Wiel nog leeft, maar die staat volgens mij links vooraan op de foto en zou het nog kunnen weten, waar dit vliegtuig een noodlanding heeft gemaakt, want dat is heel duidelijk het geval. We hebben e.e.a. nagevraagd bij Wim Strijbos die in Zuid-Limburg woont. Hij staat op de foto en bevestigt ons verhaal. Het gaat inderdaad om de hierboven beschreven BI7 bommenwerper die bij de Castenrayse Berg terecht kwam. De jongens zitten in de geschutskoepel van het staartstuk. De bovenste drie zijn v.l.n.r.: Hub van Rhee; Wim Strijbos (P.zn.); Piet Janssen (een broer van Wiel Janssen die knecht was bij Thei Strijbos). Vooraan links zit Wiel Drabbels en rechts Antoon Dinghs. Dagboek van zuster Verona - deel 14. 4 december/ 5 december Zr. Gertraud is aan de was. Gelukkig. Wij hebben weer hard gewerkt in het klooster. Het is geen vrouwenwerk. Karren puin liggen in het klooster, alles is open. Ik kreeg een fijne Engelse mik. Deze werd smakelijk opgegeten. Bovendien kreeg ik nog een mik, kaas en vlees. Op herhaald aandringen bij de opbouw, hielpen drie jongens puin opruimen. Ze hebben goed hun best gedaan. Wij hebben ondertussen in de school gewerkt. Voortdurend gaan Engelse soldaten in onze toren. Twee jongens hebben mij geholpen onder het puin jurkjes, rokjes, kousen uit te halen. Een hoge mand, nat, vuil goed hebben wij zo nog gered. Bij Michels willen ze het wassen, drogen en bewaren. God zij dank. 11 Engelse soldaten ingekwartierd bij Teng Dinghs. In zijn boerderij woont nu zoon Ties aan de huidige Tunnelweg.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 11