Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Woensdag 31 januari: Lezing over de opgravingen in Meterikse Veld en de archeologische vondsten. Kring Ter Horst LGOG. Woensdag 7 februari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 19 maart: Lezing door Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945 in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan Venray. Aanvang 19.30 uur. Maandag 7 mei: Lezing in De Wis door Toon Vollebergh over zijn Castenrayse oorlogservaringen. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden Al stón d'r kraöm, 't is nie aldaag kermes. (Houd bij alles maat, ook al is er overvloed.) Mien zuster haaj wér de kernoëte ien en urre meens de ju! (De pest in hebben.) 9 De kers is hóst tot op d'n nagel opgebrand. (Het is bijna afgelopen.) 9 D'n hoond is verkaocht en hij hit de köj op. (Een hoge hoed ophebben.) An de kömgaaw zien. (Aan de diarree zijn.) Aanvulling Van een trouwe lezer van onze wekelijkse artikelen kregen we het volgende bericht toegestuurd als aanvulling op de tekst bij de foto in de Schans van 17 januari j.l.: Hallo Jan, Met plezier en veel nostalgie lees ik iedere week jouw pennenvruchten. Heel veel dank daarvoor. Bij de foto van de op 31 mei neergestorte Lancaster net over de Oosterbosweg (diepe groeven achter zich latend vanaf de onverharde Oosterbosweg hoe die toentertijd werd genoemd is mij helaas niet bekend) schoof hij het bos in eigenaar de fam. Poels uit Venray) waarna de twee linkermotoren en de cockpit in brand zijn gevlogen. Het jaartal 1943 is niet juist. Ik heb deze aangeschoten prachtige zilverkleurige machine in 1944 vanaf richting Oirlo laag zien aankomen. Hij vloog maar net hoog genoeg om de bomen van de Castenrayse weg niet te raken. Al de motoren waren uitgevallen en praktisch geluidloos vervolgde hij zijn weg, kon nog net iets optrekken om over de Castenrayse berg heen te komen. Kort daarna stegen rookwolken boven de Castenrayse bossen uit ten teken dat het toestel in brand stond. Nog geen 5 minuten daarna vielen er granaten kort in de buurt van het toestel. Toeval of niet ik weet ook niet wie deze granaten afvuurde. De hele herfst en winter 1944- 1945 heeft het toestel daar nog gelegen. Wie er ons op geattendeerd heeft weet ik niet meer maar in de ongeschonden rechtervleugel bevond zich de brandstof tank waaruit wij in de loop van de winter en de aankomende lente behoorlijk wat liters vliegtuig benzine hebben kunnen tappen. Aan de Castenrayse weg was iemand ik weet niet meer wie dat was) die beschikte over een ouderwetse Lister staande benzinemotor, waar wij in de loop van de winter en lente heel veel plezier hebben gehad. Hij dreef n.l. een cirkelzaag aan waarmee we kachelhout konden aanmaken van gesneuvelde bomen. In de lente of voorzomer is dit wrak opgeruimd en jaren daarna was nog goed te zien dat de bosrand ter plekke verdwenen was. Lk heb dit vliegtuig in die periode vaak bezocht, het had iets geheimzinnigs en het kwam van een ver land. De romp was wel wat beschadigd maar je kon er doorlopen en in je fantasie je verplaatsen en je daarbij afvragen welke paniek er in de laatste uren van deze bommenwerper geheerst zal hebben. Het beeld van dat mooie zilverwitte toestel, geluidloos en zo laag over de grond, zal ik nooit vergeten. Sjaak van Osch. 10 ttcfiting fjeemfcunfitg 6enootscf)ai Castenray r—-

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 10