Dankbaar namen wij die hulp aan. Wat viel ons het klooster tegen. Van binnen en buiten zwaar beschadigd, plafonds en dak stuk! Alle ruiten en veel deuren helemaal weggeslagen. Hele stukken uit de muren geslagen. Er was geen plekje in het klooster, waar men kon staan of zitten. De Engelsen, hoorden wij later bij onze hereniging met moeder en Zr. Theresia, hadden het klooster onbewoonbaar verklaard. Vrouw Rongen zei dadelijk dat wij bij haar konden komen. In onze beste spreekkamer lag een prachtig dood paard. Zr. Jozefita en Zr. Damase waren met het gewonde kind nog in Meerlo gebleven. Toen wij overal gekeken hadden, sukkelden wij met de kruiwagen terug naar Rongen in de Molenhoek. Dat wij daar vijf weken moesten blijven, vermoedden wij toen nog niet. Het werd al donker. Zeer hartelijk werden wij door de familie en de aanwezige Engelse soldaten ontvangen. Wij kregen dadelijk chocolade en zeep. De Engelsen spraken de hele avond met ons. Het waren gezellige uren. Opeens viel dichtbij een Duitse kettingbom. Achter het huis van meneer Peters waren vijftien grote gaten. De Engelsen waren zeer bezorgd om ons in veiligheid te brengen. Ze trakteerden ons op soep, thee, chocolade en zeep. 's Nachts was het rustig. Hier zijn vijfentwintig Engelse soldaten ingekwartierd. 27 november Zojuist sprak ik onze Zeer Eerwaarde Heer Pastoor. De kapelaan van Meerlo, Zr. Damase en Zr. Jozefita waren er ook. Ze zeiden dat ze weer naar Meerlo terug gingen. Het was nog niet zeker of wij mochten blijven. De Engelsen hebben veel Oirlose mensen en anderen naar Noord Brabant, België en Frankrijk gebracht. Wij mogen niet in het klooster komen. Moeder en Zr. Theresia zijn naar Brabant gebracht. Om twee uur was op de schuur H. Mis van een Engelse aalmoezenier. De soldaten hebben rozenkransen en medailles bij zich. Zij zijn zeer vriendelijk en goedgeefs. Na de middag vertrokken alle Engelse soldaten. De kok bracht nog zeep, fijne Engelse kaas, vlees, thee cake. De tweede nacht waren wij alleen. Allen hebben in de kelder goed geslapen. Toch werd in die nacht veel geschoten. 9 In de avond van 30 mei 1943 vertrokken vanaf diverse Engelse vliegvelden in totaal 644 geallieerde bommen werpers, om een aanval uit te voeren op de Duitse stad Wuppertal in het Ruhrgebied. Na het afwerpen van hun vernietigende lading vlogen de bommenwerpers huis waarts. Tijdens de terugvlucht van de raid werden ze ergens boven Noord Limburg aangevallen door vlieg tuigen van het Nachtjagdgeschwader I van de Duitse basis Venlo. De nachtjagers van dit vliegveld werden vanaf medio 1941 naar hun doelen geleid door de radarinstallatie van het in het Veulen gelegen Duitse Kamp. In het luchtgevecht dat volgde, werd een LancasterlII van de basis Waddington in Lincolnshire (Eng.) door de Duitse jachtvlieger Ober-Leutnant Meurer aangeschoten. Volgens getuige Bertus Janssen (van Pieëterke) uit Castenray kwam het toestel 's nachts om circa 1 uur brandend naar beneden uit de richting Wanssum. Op ongeveer 300 meter achter zijn boerderij aan de huidige Lollebeekweg, vlakbij de Castenrayse Berg, stortte het onfortuinlijke toestel neer. Twee bemanningsleden verbrandden in het toestel, terwijl twee andere inzitten den aan de rand van het bos in een roggeveld terecht kwamen. Zij werden pas twee weken later gevonden. Een van hen heette Holt. Bertus Janssen kon zich dat naamplaatje nog herinneren. Eén man, navigator sgt. David Kimpton, sprong per parachute uit het brandende vliegtuig. Hij werd door de Duitsers gevangen genomen. De parachute is later door Bertus gevonden, die ook nog de twee boordkanonnen aan verzetsmensen overdroeg. In totaal kwamen bij deze ramp zes bemanningsleden om het leven. Aanvankelijk werden de slachtoffers in Venlo begraven, maar in 1947 werden ze overgebracht naar de Engelse begraafplaats Jonkerbosch te Nijmegen. Ter herinnering aan dit voorval heeft ons heemkundig genootschap op 6 juni 2002 een paneeltje geplaatst bij het veldkapelletje op de kruising van de Lollebeekweg en de Oosterbosweg/Meterikseweg. Op de foto staat Bertus Janssen bij enkele brokstukken van het neergestorte vliegtuig. mmm

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 9