CLEOPATRA In de loop van de jaren heeft het gebouw haar grote belang voor de Castenrayse gemeenschap meer dan eens bewezen. Zo diende het als noodkerk; als noodverblijf voor gezinnen wier woningen uitbrandden in WO II; als kleuterschool; als noodlokaal voor de lagere school en als onderkomen voor allerlei kerkelijke en wereldlijke organisaties. Maar ook fungeerde het gebouw in een donkere periode als kwartierplaats voor zowel Duitse als Britse soldaten. In al die jaren vonden er slechts een klein aantal aanpassingen aan het gebouw en de inrichting plaats. Totdat in 1986 vrijwel geheel met vrijwilligers een groot renovatie- en uitbreidingsplan werd uitgevoerd, zodat het gebouw weer redelijk voldeed aan de eisen des tijds. En in 2006, twintig jaar later, waren er weer een groot onderhoud en een uitbreiding noodzakelijk. Logisch dat ook nu weer een beroep gedaan werd op vrijwilligers die het plan financieel mogelijk maakten. Een oproep in het Castenrayse dorpsblad De Schans werd niet tevergeefs gedaan. Al direct meldden zich enkele tientallen personen en uiteindelijk hebben ruim 130 vrijwilligers tezamen meer dan 6000 uren vrijwilligerswerk verricht. Aanvankelijk moesten door hen voorbereidingen getroffen worden voor de verbouwing en uitbreiding van het gemeenschapshuis. In eerste instantie betroffen dit voornamelijk diverse sloopwerkzaamheden. Aansluitend werden alle pannen door een groep vrijwilligers van het dak gehaald, zodat nog slechts de balkenconstructie restte. Vervolgens werd het gehele dak voorzien van dikke platen die voor een degelijke isolatie zorgen en werden er nieuwe pannen op het dak gelegd. Eerder al was aan de berging een flink stuk aangebouwd. De entree en een deel van de buitenmuur aan de voorkant werden gesloopt, zodat daar een nieuwe zaal kon worden gerealiseerd. Er werd door de vrijwilligers gegraven, beton gestort, specie gemaakt, gemetseld, getimmerd, tegels geplakt, geschilderd, leidingen gelegd, gepoetst, bestrating gelegd, kortom alle mogelijke werkzaamheden die bij een dergelijk project nodig zijn, werden uitgevoerd. En het waren niet alleen de mannen die de bouwklus klaarden. Ook vrouwen kropen op het dak, liepen met kruiwagens beton en droegen stenen aan. Eendrachtig sloeg het bijna 800 inwoners tellende dorp de handen ineen om een adequate gemeenschapsvoorziening te realiseren. En het resultaat mag er wezen. Een prachtig jeugd- en gemeenschapshuis, waarbij ondanks de gedeeltelijke nieuwbouw het historische karakter van het gebouw nauwelijks is aangetast. Integendeel zelfs. De nieuwe zaal sluit architectonisch naadloos aan bij de oude zaal en het bühnegedeelte. Het interieur van het oorspronkelijke Patronaat heeft een facelift ondergaan, maar het karakteristieke, hoge plafond en de houten draagbalken zijn nog steeds in het oog springend. De Castenrayse gemeenschap mag trots zijn op dit eindresultaat en kan met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Want de gemeenschapsvoorziening voldoet aan alle huidige voorschriften op het gebied van brandveiligheid en ARBO-eisen en munt uit in bouwkundige schoonheid. Een vette pluim in de vorm van de Castenrayse Orde van Verdienste is dan ook wel het minste, waarmee de grote vrijwilligersgroep in het zonnetje gezet kan worden. Castenray heeft door al dit vrijwilligerswerk eens te meer laten zien, waarin een klein dorp groot kan zijn! De mooiste lingerie en nachtmode voor dames, heren en kinderen voor een lage prijs. 7 Kerkstraat 20a - Horst - tel. 077-3987250 PASSIE VOOR LINGERIE ./m 80% korting

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 7