boekjes van te krijgen. Datzelfde geldt voor de beschrijving van het archeologisch onderzoek aan De Diepeling. Verder zijn we begonnen met de codering en de bijschriften van de duizenden foto's die we in ons digitaal archief hebben. Het onderzoek ten behoeve van de historische beschrijving van een aantal onderwerpen zet zich in het komende jaar voort. Al met al is er weer veel gerealiseerd, maar hebben we ook nog voorjaren werk liggen en ideeën die uitgevoerd kunnen worden. Boekje Boerenbond Van het boekje 'De harde werkers van de Boerenbond' zijn meer dan honderd exemplaren verkocht. We hebben nog een klein aantal op voorraad voor de prijs van 5,-per stuk. Tel. 571677. Dagboek van zuster Verona - deel 10. 18 november De gehele dag werd veel geschoten. Toch moesten wij levensmiddelen hebben. Niemand mocht en durfde op straat. Al biddende ging ik weer op stap, om het noodzakelijke weer bijeen te halen. Men praatte al over het springen van de brug. Ik vroeg of ik er nog over kon. Het kon. Toen hoorde ik dat de Engelsen vlug vooruit gingen. Zondag 19 november Geen H. Mis, wegens de gevaarlijke toestand. Voortdurend hoorden wij zwaar geschut. Vannacht vertrokken veel soldaten. Ook het Rode Kruis, dat naast ons was. Van bevoegde zijde, zei men, dat de gehele artillerie vertrokken was. Wij waren blij. De Engelsen gingen gestadig vooruit. Hun front was boogvormig. Zij dreigden de vijand in te sluiten. Gisteren cirkelden opvallend enkele Engelse vliegtuigen vlak boven ons. Er werd gezegd dat het zwaar geschut voor onze deur zou vertrekken. Wat zou dat een geruststelling voor ons zijn. Het was een gevaar voor ons. Na de middag dreven de Duitsers ongeveer dertig stuks vee bij ons bij elkaar. Koeien, kalveren, schapen. Ze gingen ermee op Tienray aan. Voor ons huis werd opeens geweldig geschoten. Vannacht een hevige aanval! Veel 20 november Wij hebben weer een mand appels gehaald met granaten boven ons. Op de Oirlose kerk waait de witte vlag. Wat betekent dat? De Duitse soldaten zijn er nog in volle actie. Hoe komt die witte lap dan boven op de toren? (De punt van de toren was reeds afgeschoten) Zr. Gertraud heeft met vrouw Pingen en een man tien manden aardappels gerooid. Het was voor haar een hele prestatie. Het regent erg. Volgens Broeder Dox zouden de Engelsen nog bij ('t Juvenaat) St. Servaes Venray zijn. Zr. Gertraud vangt het regenwater op voor de was. Wat zijn onze kappen vuil. Tot nu toe hebben wij nog geen fijne was gewassen. Het gebeurt voor de eerste keer in ballingschap. De witte vlag is nog altijd goed zichtbaar op de Oirlose kerk. Heerlijk toch. Wij meenden toch zeker dat de Duitsers zich hadden overgegeven. Hier zeggen de Duitsers dat het niet waar is. Zr. Hendrina is buitengewoon vlijtig met breien. Zij vergeldt weldaden met weldaden. 21 november De witte vlag is weg. Een Duitse soldaat moet gezegd hebben, dat er geen sprake was van overgave. Vannacht hebben wij geen geschut gehoord. Kemmelings is van Duitsland teruggekomen. De andere mannen en jongens moesten naar Wuppertal. Van zes uur af werd geregeld met tussenpozen geschoten. Zr. Jozefïta is naar Klein Oirlo geweest. Alles nog goed. Veel evacués zijn er. De gehele dag werd geschoten. Wij hebben geen H. Mis gehad. soldaten zijn gelukkig weer vertrokken. 3 Toon Steeghs verstopt zakken graan onder een hoop 'schanse' om ze voor de roofzucht van de Duitse soldaten te behoeden.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 3