j6 Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Woensdag 3 januari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 15 januari: Lezing LGOG door Piet Hermans en Tenny Tonen in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1 Venray. Aanvang 19.30 uur. Thema: 'Carnaval in Venray'. Woensdag 31 januari: Lezing over de opgravingen in Meterikse Veld en de archeologische vondsten. Kring Ter Horst LGOG. Maandag 19 maart: Lezing door Paul van Meegeren over Venray ten tijde van de evacuatie 1944-1945. in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1 Venray. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Is jannewarie nat, leeg blieft dan 't vat. 9 Ien jannewarie veul raegen, brengt de vruchte wenneg zaegen. 9 Nor kaösters kempke gaon. (Naar het kerkhof gedragen worden.) 9 Mit stónde kar vare. (Blijven laden en rijden, doordat men met meer karren tegelijk rijdt.) 9 Enne kél zónder vrow is as 'n paerd zónder lejs. Terugblik 2006 In het afgelopen jaar hebben we weer een flink gedeelte van het Castenray se verleden kunnen vastleggen. In januari, februari en maart hebben we een groot aantal historische onderwijsfeiten beschreven. In april zijn we gestart met het samenstellen van een cultuurhistorische waardekaart. Op deze kaart komen alle objecten in ons dorp die het waard zijn om bekeken en liefst ook behouden te worden. Deze objecten zijn zeer divers, van monumentjes tot boerderijen en bomengroepen. We hebben in totaal 44 objecten gefotografeerd en beschreven. Verder hebben we artikelen gewijd aan de historie van het gemeenschapshuis en de verkennerij en publiceerden we artikelen over meester Vollebergh, meester Theo van de Voort en juffrouw Timmermans. Medio oktober zijn we gestart met een artikelenreeks over de oorlogservaringen van zuster Verona. Veel van haar ontboezemingen speelden in Castenray en Klein Oirlo. Deze artikelenreeks wordt in 2007 voortgezet. Een hoogtepunt in 2006 was de vondst van een Romeinse jachtbeker door ons lid Hay Strijbos. Hij is tevens lid van de Archeologische Werkgroep Venray en is overal te vinden waar gegraven wordt en mogelijk archeologisch materiaal naar boven komt. De Romeinse jachtbeker werd gevonden aan de Steegkamp op het bedrijf van de familie Direks. De beker is momenteel te bewonderen in museum 't Freulekeshuus te Venray. Twee van onze leden gaven het veldkruis aan de Lollebeekweg in juni een verfbeurt en in dezelfde maand stonden we met een informatiestand op de creativiteitsmarkt bij de Castenrayse Bierfeesten. In november exposeerden en vertelden we over de Castenrayse historie bij een familiereünie. Tevens leidden we een excursie naar de Caselse Berg. Verder vond in die maand de officiële presentatie plaats van het boekje 'De harde werkers van de Boerenbond Castenray'. We bezochten in het afgelopen jaar een aantal lezingen en woonden de opening van enkele exposities bij. Voor ons eigen archief en voor enkele andere archieven werd een fotoboekje met beschrijvingen gemaakt van de verwoesting en wederopbouw van onze parochiekerk. De beschrijving van het natuurgebied De Castenrayse Vennen werd afgerond en ook daar hopen we binnenkort een paar 2 tic 6 ting fjeemfcun&g fcenootscfiai tastenrg? ttfi* h

Castenrays dorpsblad De Schans | 2007 | | pagina 2