Op 22 oktober waren wij voortdurend in groot levensgevaar. Het zag eruit alsof ze op ons mikten. Wij kregen verschillende voltreffers op en om het huis, direct naast de muren. Die dag mogen wij nooit vergeten, omdat de goede God ons voor een wisse dood bewaard heeft. Wij hadden de grote voorkamer geheel ter onzer beschikking. De gehele dag waren wij in die kamer. Na 't middageten was op een zeker ogenblik niemand in de kamer. Toen viel er een granaat. Natuurlijk zowat alles vernield. Een jongen kreeg bij het vluchten in de kelder nog een scherfje in het been. Niemand gedood! Onze engelbewaarder had ons op tijd er uitgestuurd. Wij waren allen zeer onder de indruk, ieder voelde dat de dood in ons huis was, maar dat O.L. Heer ieder in het bijzonder had beschermd. Aan U, o God, onze dank. Ave Maria! St. Jozef, dank! Met twee zusters hadden we juist besloten 's nachts in de kamer te slapen. Ik kon onmogelijk nog - een hele nacht op een stoel zittende slapen. Een waarschuwing van boven de sterren. Van toen af, waren we dag en nacht in de kleine kelderruimte. Wat is het toch vreselijk als er van twee kanten 5 dichtbij geschoten wordt. Hoe dikwijls hebben wij niet gemeend, dat ons laatste, werkelijk ons laatste uur, in 'n kleine kelder geslagen had. God en zijn H. Moeder waakten over ons, want menselijkerwijze geoordeeld, hadden wij het er niet levend afkunnen brengen. (wordt vervolgd) Websites Onlangs is er een verhaal over de belevenissen van Wim Daniels toegevoegd aan de website over de razzia's en deportaties in 1944. U kunt dit en andere verhalen van gedeporteerden vanuit Castenray bekijken op www.kerkrazzia.nl. Klik aan 'deportaties' en vervolgens 'Castenray'. Voor informatie over de vier oorlogsmonumentjes in Castenray kunt u terecht op www.oorlogsmonumenten.nlKlik op 'zoeken' en typ 'Castenray' in. Boekje over de werkers van de Boerenbond Op zaterdag 25 november verschijnt er een boekje met als titel 'De harde werkers van de Boerenbond Castenray'. Het is geschreven door een oud-inwoner, Toon Kuijpers uit Horst. Toon was lid van ons heemkundig genootschap en hij schrijft nog regelmatig verhalen over vroeger. De vader van Toon, Handrie Kuijpers (Kaös Handrie), was de eerste zaakvoerder van de in 1933 opgerichte Castenrayse Boerenbond. Pas na de Tweede Wereldoorlog kwam de Boerenbond echt tot ontwikkeling en dit bood werkgelegenheid aan meer dan tien inwoners van ons dorp. Vooral de mannen die in het pakhuis werkten, hadden het niet gemakkelijk, omdat in die tijd nog veel zwaar werk met de hand gebeurde. Maar ook de mensen die op kantoor werkten, hadden hun handen meer dan vol. Maar zonder een onvertogen woord deed ieder zijn of haar werk. Het boekje is dan ook een eerbetoon aan al deze 'harde werkers van de Boerenbond Castenray'. De presentatie begint op zaterdag 25 november om 14.00 uur in De Wis met koffie/thee en een stuk vlaai. Vervolgens volgt een welkomstwoord en aansluitend zal Toon Kuijpers een korte lezing geven over het werk bij de Boerenbond. Aan de verdere invulling van het programma wordt nog gewerkt. Het boekje is uitgevoerd in A5-formaat en heeft een oplage van 125 stuks. Het telt 40 pagina's en het bevat ruim 20 historische foto's. Door een financiële bijdrage van SaWeCo BV kan de verkoopprijs van het boekje worden vastgesteld op 5. Bij de presentatie op zaterdag 25 november is iedereen van harte welkom. Graag even aanmelden i.v.m. de inkoop van het aantal vlaaien. Aanmelden kan telefonisch: 0478-571677; per e-mail: ian.striibos@hetnet.nl of door onderstaand strookje in te vullen en bij Castelostraat 32 in de brievenbus te deponeren. (Naam)meldt zich aan voor de presentatie van het boekje 'De harde werkers van de Boerenbond Castenray' op zaterdag 25 november 2006 in gemeenschapshuis De Wis te Castenray. Aantal personen: 5

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 5