struiken. Hoewel de grote hoorns er gevaarlijk uit zien, zijn de Hooglanders normaal gesproken niet agressief. Toch blijft het altijd oppassen, zoals onlangs elders weer gebleken is. Daar werd iemand door een koe aangevallen, terwijl hij voorheen al tientallen malen zonder probleem langs de dieren gelopen was. In februari schreven we ook over de kalfjes van de Hooglanders en dat het prachtig zou zijn, wanneer er in 't Broek nog eens kaftjes geboren zouden worden. Welnu, dat is inmiddels gebeurd. Er lopen sinds een paar weken twee kalfjes, een zwart en een bruin, bij de zes volwassen dieren, waarvan één een zwarte stier is. We hebben de kalfjes uitgebreid gefotografeerd en gefilmd en het is meer dan de moeite waard om ze eens te gaan bekijken. Momenteel zijn er trouwens ook tal van paddestoelen langs de wandelroute te bewonderen, dus dubbel genieten! De kalveren van de Schotse Hooglanders worden buiten geboren, zonder enige menselijke hulp en blijven ruim een jaar bij de moeder. En ook al zijn de Hooglanders vrijwel nooit agressief en hebben ze zelfs een vriendelijk karakter, wanneer ze kalfjes hebben blijft het extra oppassen! Een zekere voorzichtigheid moeten wandelaars die de wandelroute lopen dus altijd in acht blijven nemen. De Hooglanders zijn nieuwsgierig en komen soms naar je toe lopen. Ook de twee kalfjes doen dat, als je ze rustig benadert. Het is echter beslist niet aan te raden de dieren te gaan aaien en ook de dieren voeren is uit den boze. Deze Hooglanders met hun lange haren en dikke vacht zullen normaal gesproken rustig hun weg vervolgen, als je ze niet lastig valt en er niet te dicht bij in de buurt komt. Hondenpoep Ondanks herhaalde verzoeken komt het nog steeds voor dat enkele hondenbezitters, die in 't Broek hun hond uitlaten, het dier de behoefte laten doen op het wandelpad. Nog steeds liggen er diverse hondendrollen midden op het pad. We vinden dit uitermate asociaal ten opzichte van de mensen die in dit prachtige natuurgebied willen gaan genieten van al het moois dat er te zien is. Het is erg vervelend als je, vooral op het eerste gedeelte van de wandelroute, constant naar de grond moet staren om te vermijden datje in de hondenstront trapt. Met klem willen we deze hondenbezitters vragen hun huisdier ergens anders uit te laten, bijvoorbeeld in de berm langs de Horsterweg richting de brug over de Lollebeek. Daar hoeven normaal gesproken geen mensen te lopen. Nog beter is het uiteraard de hondenpoep in een plastic zakje te doen en mee te nemen naar de eigen afvalbak, of als het niet anders kan met een schepje de poep tussen de struiken langs de weg te gooien. Monumenten Vorig weekend waren weer de jaarlijkse Open Monumentendagen. Castenray telt door toedoen van ons heemkundig genootschap liefst vier oorlogsmonumentjes. Het meest recente is het monument voor de oorlogsgedeporteerden op het dorpsplein. In Klein Oirlo en aan de Oosterbosweg bij het kapelletje staat een paneeltje dat herinnert aan tijdens de oorlog neergestorte vliegtuigen, waarbij in totaal acht slachtoffers te betreuren waren. En op het kerkhof herinnert een monument aan twee Castenray se jonge mannen, Gerrit Arts en Piet van Rhee, die door oorlogsgeweld om het leven kwamen. Foto's en uitgebreide informatie over deze vier monumentjes kunt u vinden op de website www.oorlogsmonumenten.nl. Op het pleintje bij café De Koster staat het prachtige bronzen beeldje van Thei Büddiger. Ook dit is een idee van ons heemkundig genootschap. De realisering kwam tot stand door en met geld van de voormalige Sportvereniging Castenray. Een ander idee van ons genootschap is een beeld van een 'schansemaker'. Met de uitvoering van dit plan is momenteel de Dorpsraad bezig en we hopen dat ook dit plan binnenkort gerealiseerd gaat worden. Verder hebben we nog het plan voor een herinneringsmonument van Nico van Melo. Dit zou kunnen in de vorm van een plaquette, een beeld of het hoofd in brons. Bij het bomenlaantje aan de Rietweg richting Broek zou een monumentje kunnen herinneren aan het schaatsen of de roerdomp die in 1959 voor zoveel opschudding in Castenray zorgde. Bij de brug over de Lollebeek, waar vroeger de grenzen van Oirlo, Horst en Venray bij elkaar kwamen, lagen dicht bij elkaar drie gerichtsplaatsen: 't Raedtse gericht, en de gerichten van Oirlo 13

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 13