fornuis mag niet geplaatst worden. 3. Voor één dag is verschuldigd f 50, voor twee dagen f75. Electrisch licht is hier inbegrepen. En toch moest het Patronaat nogmaals als 'reddende engel' optreden, toen in 1951 een kleuterschool werd opgericht. Architect Franssen uit Roermond maakte een plan voor een kleuterlokaal in de 'grote' zaal van het Patronaat. Door middel van uitneembare houten schotten werd de zaal in tweeën gedeeld. De firma Dinghs uit Castenray kreeg opdracht 'een houten afscheiding aan te brengen en verdere werkzaamheden te verrichten, nodig voor de inrichting van een kleuterschool. Ter bestrijding van de onkosten van deze verplaatsbare afscheiding werd een rondgang door het dorp gehouden, die f 1000,- opbracht. Op 3 maart 1952 was de officiële opening van het kleuterlokaal in het Patronaat. Liefst 37 kleuters werden in de zaal ondergebracht. Het werd behelpen voor de verenigingen en instanties die van de zaal gebruik wilden maken. Bij vrijwel elke activiteit moest eerst al het kleutermeubilair tegen de achterwand geschoven worden en werd de houten wand er voor gezet. In de verkleinde zaal kon vervolgens de activiteit plaatsvinden. Na afloop moest alles weer in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht, hetgeen al met al een heel karwei betekende. Het bestuur van de plaatselijke Boerenbond hielp de organiserende verenigingen door haar personeel beschikbaar te stellen, 's Avonds laat of 's morgens vroeg waren na een activiteit steevast enkele werkers van de Boerenbond in de weer om het kleuterlokaal er weer brandschoon uit te laten zien. In het kleutergedeelte moest een grote kachel zorgen voor warmte, maar door het hoge plafond was het moeilijk een behaaglijke temperatuur te krijgen. Wanneer de kachel de kou niet aan kon, dan hielden de kleuters hun jas maar aan. Als er overdag een activiteit was in 't Patronaat, dan moesten de kleuters thuis blijven. Dat kon gemakkelijk in die tijd, omdat de kleuterschool geen wettelijke grondslag en inspectie kende. Deze situatie in 't Patronaat duurde een flink aantal jaren voort. Pas in 1966 kreeg Castenray de toezegging van een echte kleuterschool, die in 1967 in gebruik werd genomen. Eindelijk konden de kleuters het parochiehuis verlaten en kon het provisorische kleuterlokaal ontruimd worden. Wie kent deze meisjes? In het familiealbum vonden Ria en Pieter Maes dit kiekje, waarvan ze denken dat het 1960 genomen is. Graag zouden zij (en ook wij) willen weten wie de beide meisjes zijn. Wellicht zijn het meisjes uit Klein Oirlo, maar zeker is dit niet. Wilt u, indien u deze meisjes kent, a.u.b. contact opnemen met Jan Strijbos tel. 571677. Schenkingen Van Zus Peeters kregen we een mooie herdenkingstegel van de bevrijding in mei 1945. Van Jan Martens kregen we een oude ossenploeg, een oude karrenwielnaaf en enkele oude, metalen en houten kisten. Zus en Jan, hartelijk dank voor deze fraaie, historische voorwerpen. Hebt u een zoon of dochter die geëmigreerd is, geef dit dan a.u.b. even door aan Koos Kleeven tel. 571901; e-mail: famkleeven@hetnet.nl 21

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 21