stichting Heemkundig Genootschap CJ Castenray Vandaag, woensdag 4 januari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Emen blaowen nagel duurt net zó lang as 'n vaerke drachteg is: driej mónd, dnej waeke en dnej daag. 9 Dén is mit de hieëp gemakt. (Een lelijk iemand.) Zó bliënd as enne moeltwörm. (Stekeblind zijn.) 9 Dat is net Hendrik zien gaet, die gaaf ok mit bitjes. (Zei men als iet met stukjes en beetjes ging.) 'n Blaow scheen öploeëpe. (Afgescheept worden.) Onderwijs - deel 8 n- tt Hun kinderen zijn in Castenray geboren, maar alleen de jongste twee, Riet en Hennette werden er ook gedoopt, de oudste drie, Jos, Piërre en ik zijn nog in Oirlo gedoopt.. Nu wonen we m Malden Helvoirt, Maastricht en Zoetermeer. Jos studeerde in Nijmegen psychologie, was verbonden aan het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie te Nijmegen, waarvan hij directeur werd en daarnaast sinds 1968 buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Nijmegen. Toon bracht zijn diensttijd door op Cura5ao, was onderwijzer in Venlo en Venray, studeerde in Tilburg geschiedenis aan de Leergangen, toen hij leraar avo aan de huishoudschool in Schiindel was en werd in 1965 leraar geschiedenis, later conrector aan het Sint-Janslyceum in Den Bosch. Riet was onderwijzeres in Leunen, werd daarna tot ze trouwde hoofd van de blo-school voor meisjes te Spekholzerheide en werkte als remedial teacher aan de ZMLK-school van haar man m Venlo. Henriëtte tenslotte was lerares Engels in Gennep aan de huishoudschool en daarna aan de ULO in St. Oedenrode en Roermond. Uiteindelijk werkten we dus allemaal, ook Jos!! in het onderwijs en nu zijn we allemaal gepensioneerd. Na de financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs werden in Venray en in de kerkdorpen de openbare lagere scholen omgezet in RK bijzondere scholen. In Castenray gebeurde dat in 1928. Meester Vollebergh werd door het gemeentebestuur ontslagen en door het kerkbestuur tot hoofd van de bijzondere school benoemd. Net als vrijwel overal in Limburg werd de pastoor als voorzitter van het kerkbestuur ook voorzitter van het schoolbestuur. Pastoor Gerards van Oirlo, tevens rector in Castenray, was dus van de beide schoolbesturen voorzitter en gebruikte zijn machtspositie om alle leerlingen uit Klein-Oirlo te verplichten naar de school in Oirlo te gaan. Dat pikte de bevolking van Klein-Oirlo en Castenray met, want dat betekende dat juffrouw Timmermans ontslagen moest worden. Daarmee begon de schoolstrijd. Toen ik voor het eerst naar school moest op 1 april 1934 zette juffrouw Derksen 'de twee Het gezin Vollebergh. V.I.n.r.: Jos; Wilhelmina Voilebergh- Nelissen; Henriëtte; Toon; Riet en Herman Vollebergh. ticfiting fjeemRunSig 6enootscnar Castenray Wihl

Castenrays dorpsblad De Schans | 2006 | | pagina 8