Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Maandag 19 december: Lezing LGOG Venray in Beukenrode. Thema: Het Kerstlied en Kerstgebruiken door de eeuwen heen. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 4 januari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Andermans gras is alt gruunder. (Bij een ander vindt men het altijd beter.) 9 Draeje as ennen haan op d'n tore. (Met alle winden meedraaien.) 9 Honderd poond mit de lieer. Zei men, wanneer een geslacht varken licht van gewicht was.) 9 't Liekt wel of de katte gón speeje. (Zei men, wanneer er een donkere lucht aan kwam.) 9 Loeëpvrowwe en koeëpvrowwe zien gén huusvrowwe! Rectificatie In de Schans van 23 november j.l. publiceerden we een foto van drie onderwijskrachten, waaronder meester Vollebergh en meester Vervoort. De onderwijzeres op de foto is niet juffrouw Derksen, zoals vermeld bij de foto, maar juffrouw Drent uit Breda. Zij was tot vlak voor de bevrijding van Castenray in november 1944 in de kost bij Handrie Kuijpers. Schenkingen Van Jan Martens ontvingen we enkele oude boekjes, waaronder een boekje met het programma van een Groot Kringconcours van den Bond van Landelijke Rijverenigingen van den L.L. T.B., gehouden op 1 juni 1947 te Castenray. Van Piet Reijnders kregen we een tweetal oude voorwerpen: een lichtgebogen, smal zeisblad om doornstruiken e.d. af te snijden en een zogenaamde dissel. Dit is een dwars geplaatste bijl die men vroeger gebruikte bij het maken van planken. Beide heren, zeer bedankt! Venray's Verleden deel II Er zijn nog een aantal exemplaren te koop van het historisch jaarboek Venray's Verleden deel II. Het boek bevat diverse cultuurhistorische artikelen over Venray en omgeving, waaronder een artikel over de historie van 't Casels Broek. Het boek is te koop in de Venrayse boekwinkels. Wellicht een cadeautip voor de kerstdagen. Onderwijs - deel 5 Vader was de jongste van acht kinderen, waarvan er twee kort na de geboorte zijn overleden. In 1908 werd hij gekeurd voor de vrijwillige landstorm. Het jaar daarop slaagde hij voor onderwijzer aan de normaalschool van meester Hilgers, die zat 'Onder De Boog' tussen Markt en Grote Kerk in Venray. Medestudenten, die vrienden voor het leven werden, waren o.a. Jan Wijnhoven, de latere directeur van de landbouwschool in Venray, Lei Nelissen uit Oirlo, onderwijzer in Neerkant, Deurne, Oirschot, Oirlo, Warmenhuizen(NH), en vervolgens directeur van de landbouwschool in Beltrum en lid van Provinciale Staten van Gelderland en Thei Peters, geboren te Sambeek, onderwijzer in Mill, vaders'collega in Oirlo, die Grad de Ponti opvolgde als hoofd van de school in Oirlo in 1917. Meester Peters sloot zijn carrière af als lid van Gedeputeerde Staten van Limburg. Jan Wijnhoven, Thei Peters en Vader gingen om beurten minstens één keer per jaar met echtgenotes bij elkaar 'op visite', wat inhield een borreltje, een sigaar en vervolgens een etentje. De volgende dag stonk het hele huis dan naar sigaren. Wij kinderen moesten even opdraven, een handje geven, beleefd antwoorden op vragen en weg wezen. •w. fjeemfcunöi'g 6enootscfjaj tastenray I W*IAÏ

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 6