Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Maandag 21 november: Lezing LGOG Venray in zaal 'Het Trefpunt' Beukenrode Venray. Thema: Soldaten van Napoleon uit Limburg. Aanvang 19.30 uur. Deze lezing is zoals gebruikelijk ook voor niet-leden gratis toegankelijk. Maandag 28 november: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Maandag 19 december: Lezing LGOG Venray in Beukenrode. Thema: Het Kerstlied en Kerstgebruiken door de eeuwen heen. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 4 januari: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 't Is 'n heileg vat, mar d'n duvel hit 'r de baend umgemakt! Het is een schijnheilig iemand.) 9 Twieë batse make ieën koont! (Van sommige dingen heb je er twee nodig.) 9 Dat hit de dódskiest an de koont hange. (Dat is riskant.) 9 Goej kammeraöj bliëve bij mekaar uut de knip! 9 't Kwaod straft zien aege. Schenkingen Een financiële schenking mochten we onlangs ontvangen van Jan Martens en van Jan Peeters, Wellicht hebt u al het prachtige zuiltje met pot voor het H.Hartbeeld bij de kerk gezien. In de pot staat een bloeiende skimmia, terwijl een hedera met zijn overhangende takken zorgt voor een nog fraaiere compositie. Iemand uit ons dorp, die het heemkundig genootschap en de gehele Castenrayse gemeenschap een bijzonder warm hart toedraagt, vond dat voor de stenen sokkel van het beeld een fleurige plant moest staan. Deze persoon, die in alle bescheidenheid het liefst anoniem wil blijven, heeft ons genootschap gevraagd hiervoor zorg te dragen en het resultaat is deze mooie decoratie. De kosten van een en ander heeft onze gulle dorpsgenoot geheel voor eigen rekening genomen. We willen hem/haar uit ons aller naam bijzonder hartelijk danken voor deze fraaie decoratie. Onderwijs - deel 2 In Oirlo is de naam De Ponti heel bekend als een onderwij sfamilie. Minder bekend is dat deze familie vanuit Castenray in Oirlo terecht is gekomen. Oorspronkelijk komt de familie uit Helden, waar de naam rond 1700 in archiefstukken voorkomt. In 1780 vertrekt een zekere Bernardus Leonard de Ponti met zijn gezin naar Castenray. Hij is op 2 mei 1771 getrouwd met Gertrud Elisabeth Gommans en uit dit huwelijk worden vier kinderen geboren. Een van hen is Petrus (Peter) de Ponti. Hij ziet op 12 augustus 1775 in Castenray het levenslicht en groeit op in ons dorp. Als hij volwassen is, wordt hij koster in Castenray en begint hier tevens een privé-school. Of zijn vader, Bernardus de Ponti, ook koster en onderwijzer in Castenray is geweest, heb ik niet kunnen achterhalen, maar dat is zeker niet onmogelijk. In 1808 wordt Peter de Ponti door het gemeentebestuur gemaand zijn school te sluiten. Hij voldoet niet aan de eis en vooralsnog wordt zijn school gedoogd. ié waarvoor onze hartelijke dank. -6 bfu» ►ticfitmg fjecmfcunöig Cenootscfiai Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 6