Carnavalsverieëniging slöt enne flater Boerenbruudspaar te vroeg uutgelekt Van ozze verslaggaever. Afgeloeëpe waek schrok ik 's-naags enne kier wakker van en geluid wat mej aegelik wel bekend ien de oere klonk, mar wat ik op dat moment nie goed kos platse. Ik keek op de wekker en de wiezer wees al efkes ower twellef uur an. Nog half beduusd drong langsaam ut besef tot mej dur, dat ut geluid dat ik huurde ut geklepper van de brievebus mos zien gewist. Ien mien ge dachte flitste zoiets van: "Zeuj Jan Ver- steege now al de krant van gistere komme rondbrenge?" Den het dur durmekaar wel en haendje van um op de maest onmeuge- like tieje de meenselike naachtröast te ver store. Dat mej midde ien de naacht iemand iets kwaam bezörge, mos dur host op duuje dat ut iets hieël belangrieks mos zien. Die ge dachte deej mej alle moed verzamele um ien ut holst van de naacht uut mien bed te schravele en op mien petoeffels nor de brievebus te sloffe. Dor laej, schrik nie, "De Knuppel" op de deurmat. Ut lijfblad van de leeje van de Carnavalsverieëniging. Vur 11 Euro kan iederieën dat gratis thuusbezörgd kriege en zoeë ok ik. "Schienbaar het vurzitter Arie de wiend dur duchtig oonder", docht ik. "De leje volge now al en stevig oefenprogramma um alvast te wenne an ut anstónde nacht- laeve". En dor was ik toch wel en bitje van onder den iendruk, al koste mej dat mien naachtröast. Klaorwakker as ik ienmiddels was bin ik mar is wat ien ut blad beginne te blaaje. Toen ut ope viel op ut verslag van de ver gadering schrok ik mej ut apelazerus en rolde mej van verbazing de oeëge zowat achter de laesbril uut. "Petje en Leo stelle zich beschikbaar as bruud en bruude- gom vur de Caselse Boerebrulleft" stoond dur te laeze. "Wat en stommiteit!" "Welke onnuuëzele notulist schrieft zowat ien zien verslag!" "Eloeve ze dit jaor gen Verlovingsbal te halde", was mien urste gedachte. Toch Arie mar is efkes belle hoe dat zit. Arie was nie aerg spraakzaam. "Klaen foutje mit knippe en plekke en ver der nie te veul ower nöale" moemelde ie nogal kortgeknöpt en dormit wier de ver- biending verbroke. Dan mar zelf op onderzuuk uut gaon en zoeë zaat ik al drej bej enne kei van de Haorsterweg den dur um bekend stöt dat ie lekt as enne durslag. Wie dat is duut dur verder nie toe, mar hej wis mej wel te ver- telle dat ut goed ging mit Petje. Ik zeg: "Hoezoeë goed mit Petje, het ie iets dan?" "Nieë," zaej de kei, "Now nie mer". "En Petje hiet now ok gen Petje mer, mar vort Petty". Enne goeje verstonder het an en half oer genoeg en zoeë wier mej duudelik dat datgene wat ik gelaeze haaj nog lang genne kwats was. Ut bericht vur 14 daag terug ien dizze Schans dat ut Boere- bruudspaar dit jaor wel is van de verkierde kant kos zien bliekt dus, op zien minst vur de helft, waor te zien. Of ut Verlovingsbal kommende zondag, noa dees onmeugelike vertoeëning, nog wel dur zal gaon is nog mar de vraog. Op dit moment kos mej dor niemes uutsluutsel ower gaeve. Vorst Jac en Prins Sander advisiere de meense gewoeën mar nor De Schanseschop te gaon en dor mar af te wa- achte wat dur komme göt. As verslaggae ver zal ok ik zeker van de partij zien. Ut laeste woord is ower dees kwestie nog nie gesproke, dat heb ik wel gehuurd. Of ut bestuur nog an kan blieve is nog mar zier de vraog. Uut betrowbare bron is al ver- nome dat de APK klaor stöt um, ien geval van noeët, ut zaakje aover te neme. 4

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 4