'Hendr. Heidens 80 jr., eigenaar en bewoner van pand F no heeft sinds overlijden van zijn vrouw, die in de Kerk 'n vaste plaats had, nadien als medebewoners gekregen z'n broer en vrouw, beiden ongeveer even oud als hij, die voor aansluiting bij Castenray zijn. Van eventuele andere toekomstige bewoners mag men met recht veronderstellen dat zij dit ook wenschen gezien de ligging. Waarom is bovengenoemde voor Oirlo? Omdat hij wenscht begraven te worden naast z'n vrouw op 't Kerkhof te Oirlo. Tegen dit verlangen kan geen bezwaar gemaakt worden en is ook te verwerkelijken na indeling bij parochie Castenray.' 'Willem Heidens bewoont en bewerkt 'n domeingoed, waarvan de opbrengst is voor de pastoor van Oirlo. Deze W.Heldens heeft sinds Aug. 'n zitplaats in de Kerk te Castenray gepacht en is sindsdien regelmatig hier ter kerke gegaan, óók nadat hij medegetroond is om bij de HE. Deken bezwaren in te dienen. Vóórdat hij aldus deed, heeft iemand mij medegedeeld dat iemand uit Oirlo zich uitgelaten heeft, dat hij kon bewerken dat aan W.Heldens zijn gepacht bedrijf ontnomen kon worden. Vreesaanjaging is hier blijkbaar niet uitgesloten.' 'De ligging v. d. woningen v. deze menschen is van dien aard dat zij absoluut bij de gemeenschap KI.Oirlo behoren. Door deze enkele huizen daarvan af te scheiden - ook voor de toekomst - en in te delen bij de parochie Oirlo, gaat men 'n natuurlijk gegroeide groep menschen uit elkaar halen, terwijl ze op elkaar zijn aangewezen; ik denk bv. aan burenhulp.' 'De tegenstemmers hebben het laten voorkomen alsof twee andere gezinnen nl. G.Tielen en G.Künen, die binnen hun voorgestelde grenzen liggen, ook met hun opvatting instemden, zodat deze zich op hun beurt gedwongen voelden de H E Deken mede te delen dat dit volstrekt onjuist en 't tegendeel waar is.' 'Tenslotte mag wel gememoreerd worden dat dhr.Claessens, Hoofd v d school te Oirlo na de afkondiging meerdere bewoners v. KI. Oirlo is gaan bewerken met 't bekende m.i. povere resultaat, terwijl als zulks niet gebeurd was, waarschijnlijk alles rustig zou zijn gebleven. Daarmede heeft hij de menschen een slechte dienst bewezen, naar ik mag veronderstellen. Want daardoor wordt verdeeldheid en oneenigheid gebracht en worden enkele menschen daardoor in 'n onnodige en ongewenschte positie geplaatst in een gemeenschap, waar ze practis op ieder gebied natuurlijkerwijze thuis horen.' Wellicht werd meester Claessens ook weer bewerkt en door enkele Oirionaren aangezet tot deze stap. Hoe het ook zij, op 31 januari 1960 werd in de kerk een schrijven van mgr. Moors voorgelezen, waarin het besluit van doorvoeren van de voorgestelde grenswijziging van 2 december werd bekend gemaakt. Met dit schrijven kwam er definitief een einde aan de spanningen tussen Oirlo en Castenray, die ruim dertig jaar hadden voortgeduurd. Klein Oirlo kwam in zijn geheel bij Castenray. De beide dorpsgemeenschappen konden gaan werken aan de normalisering van de onderlinge verstandhouding. Dat dit in de loop der jaren uitstekend gelukt is, moge blijken uit de vele samenwerkingsverbanden die beide dorpen op allerlei gebied met elkaar gesloten hebben. Castenray en Oirlo kunnen het tegenwoordig prima met elkaar vinden en komen zelfs steeds dichter tot elkaar. Een goede gang van zaken. Het oud zeer leeft nog slechts in de herinnering bij de oudere generatie en in de geschiedkundige vastlegging van het conflict. -9- Bronnen: Parochiearchief van de H. Matthias Castenray Documentatie van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray GA Venray, archief gemeentebestuur Venray 1815-1941: dossiers inzake de stichting van een lagere school in Castenray H.J.L. Keulards, Vanuit het archief van onze parochie. Parochie Castenray 50 jaar 1933 - 1983 P. Mennen, 60 Jaar onderwijs in Castenray 1922 - 1982

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 9